Εθνική Κορασίδων | Ήττα στην παράταση από το Ισραήλ με κορυφαία την Κριμηλή(φώτο).

Η Εθνική Κορασίδων με κορυφαία την Κριμηλή, άγγιξε την πρόκριση, αλλά το Ισραήλ ισοφάρισε, οδήγησε τον αγώνα στην παράταση και τελικά πήρε τη νίκη με 56-51 και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά.
Οι διεθνείς είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση στην τετράδα στον κανονικό αγώνα, καθώς ύστερα από κλέψιμο της Γασπαράτου, η Κούκη αστόχησε ένα δεύτερο πριν τη λήξη.

Η αθλήτρια του Εργοτέλη Ιωάννα Κριμηλή, ήταν η κορυφαία σε απόδοση, της ομάδας του Τάκη Μπακογιώργου.

Σήμερα αγωνίστηκε για 41:43", σημειώνοντας 19 πόντους, με 3/8 δίποντα  είχε 3/6 τρίποντα και 4/6 βολές.
Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, είχε 6 αιφνιδιασμούς και τρία κλεψίματα και έδωσε και μια τάπα.

Η ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8 θα αντιμετωπίσει αύριο τη Φινλανδία (15.45)

Ελλάδα-Ισραήλ 51-56
Δεκάλεπτα: 8-14, 20-18, 32-27, 47-47, 51-56

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Χατζηβασιλείου 2, Γασπαράτου 6, Πράπα 7, Κριμίλη 19 (3),Κριμιτζά, Γαννουσίου, Βαντσιούρη, Σαπαλίδου 2, Χατζηλεοντή 5, Κούκη 10.
Ισραήλ (Μιζράχι): Κέστεν Ραζ 12 (2), Ροθ 4, Ατίρ 9 (3), Ένγκελ 6, Γκιτσένκο 2, Σνίτζερ, Γκαρζόν 2, Σαρβίτ, Σλες 3, Καρς 12 (1), Σλους 6 (2).

Αποτελέσματα  προημιτελικών (Θέσεις 1-8):
Ολλανδία-Λουξεμβούργο 89-45
Πολωνία-Ιρλανδία 60-53
Φινλανδία-Ρουμανία 53-55