Live | Ηράκλειο - Ένωση Ιλίου 79-7 στην παράταση και 3η θέση..

Το Ηρακλειο σ ένα ενδιαφέρον ματς, κέρδισε στην παράταση στα ''Δύο Αοράκια'' την Ένωσης Ιλίου 79 - 72 (κι οχι 80-72 όπως είχε γραφτεί στον πίνακα) και η ήττα του Αμύντα οδήγησε σε τριπλή ισοβαθμία Αμύντα - Ηράκλειο και Νίκαια με τους παίκτες του Β.Ράλλη να καταλαμβάνουν την 3η θέση

Το Ηράκλειο μετά απο ένα μουδιασμένο πενταλεπτο, ανέβασε ρυθμό και προηγήθηκε με 22-15 στην πρωτη περίοδο.

Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο, η έλλειψη συγκέντρωσης, οδήγησε σε απώλεια ρυθμού και έλεγχου στο ματς ενώ παραλληλα σωρεία λαθών , έφερε την ανατροπή και με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν ψυχολογία που τους  έδωσε το δικαίωμα στο να αποκτήσουν προβαδισμα.

Δεν ειναι υπερβολή να πούμε οτι το Ηρακλειο ήταν τραγικό, αλλα το έσωσε η εξαιρετική παρουσία του νεαρού Σπυριδάκη, που με 15 πόντους και αμυντική προσφορά, κράτησε τους γηπεδούχους στο ματς.

Τα πράγματα στην επανάληψη δυσκόλεψαν περισσότερο με τον Φουντά να βρίσκεται σε παραγωγική μέρα, έξω απο τα 6:75, σημειώνοντας  τέσσερα διαδοχικά τρίποντα απο τα πέντε που είχε συνολικά.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι, είχαν μονοδιάστατο τρόπο επιλογής στο καλάθι του Ηράκλειο, ήρθε και η κόπωση και η έλλειψη συγκέντρωσης κι αυτο βοήθησε το Ηρακλειο με επικεφαλής τους Λιανό -Καραδολάμη, να ροκανίσουν την διαφορα (52-58).

Στην τεταρτη περίοδο, μπήκε στην εξίσωση και ο Κουπίδης και πριν το 35¨μείωσε στο καλάθι και στην συνέχεια ισοφάρισε σε 63-63 στο 37', όμως με νέο τρίποντο του Φούντα η Ένωση προηγήθηκε με 63-66.

Στα τελευταία  λεπτά το ματς έγινε ροντέο.

Με ένα καλάθι του Λιανού και μία βολή του Κουπίδη το σκορ έγινε 66-66 στο 39'.

Ακολούθησε τάπα του Πάλλη στον Οδυσσέα Μπέλλα , όμως και ο Καραδολάμης αστόχησε από τα 6.75 και 6 πρώτα πριν τη λήξη οι διαιτητές έδωσαν φάουλ υπέρ του Οδυσσέα Μπέλλα .

Στο κρισμο σημειο αστόχησε και στις δύο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το μομέντουμ είχε γυρίσει υπερ του Ηρακλειο, απο την άλλη το Ιλιο έμαθε  ότι ο Εργοτέλης νίκησε και παρέμεινε έτσι για την Ένωση δεν υπήρχε τρόπος διατήρησης στην κατηγορία  και με σερί 7-0 οι γηπεδούχοι επικράτησαν τελικά 79-72.

Το live της αναμέτρησης.

Στο  4:00  7-9 η Ένωση
Στο 5:00  με ελεύθερο σουτ του Κουπίδη.
Στο 4:14" με ωραίο ντραιβ του νεαρού Σπυριδάκη (που έχει σημειώσει 5 πόντους) το Ηράκλειο ξεφύγει με 4 .13-9\
Το δεκάλεπτο λήγει με  7 πόντους μπροστά το Ηράκλειο 22-15

Στο  13:00 24-21
Στο  14:00"  25-23.
Στο  15:00"  26-25.
Στο  16:00"  26-27.
Στο 17:30'  με τρίποντο του Γιάννη Μπέλλα 27-30.
Στο 18:28" 31-31 με 9 πόντους από τον νεαρό Σπυριδάκη, που έχει παίξει πάνω από 15 λεπτά.
Στο 19:00' 34-34 με τον Σπυριδάκη, που σημειώνει το πρώτο του τρίποντο, και φτάνοντας στους 12 πόντους.
Ημίχρονο  35-34 με κορυφαίο τον 19χρονο Σπυριδάκη που έχει 13 πόντους

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δυο αναπάντητα τρίποντα Φουντα Αρη στο 21:30" 35-40
Στο 23:00"  37-43 με τρίτο συνεχόμενο τρίποντο του Φουντά.
Στο 24:00" 38-48 με το τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο του Φουντά.
Στο 25:30"  41-50.
Στο 28:00"  46-55, με πέμπτο τρίποντο του Φουντά.
Με τρίποντο του Κοκκά το δεκάλεπτο βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με έξι πόντους 52-58.
Τρίτο δεκάλεπτο 52-58

Στο 32:00' δεν έχουν σκοράρει οι δυο ομάδες 52-58.
Στο  26:00"  59-63.
Στο 35:00"  61-63.
Στο 37:00"   63-63.
Στο 39:        66-66
έξι δέκατα του δευτερολέπτου πριν την λήξη του παιχνιδιού  χάνει βολές ο Οδ. Μπέλλας και πάμε στην παράταση.  66-66

Στο  41:30"  69-66.
Στο  43:00"  73-66..
Στο  38:58"     74-69.
Στο 39:30"   75-69
Στο τρίποντο του Ιλιο   75-72  26' πριν την λήξη.
Τελικό   80-72, όχι έτσι γράφτηκε αρχικά στον πίνακα, Τελικό σκορ 79-72.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ -ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ   79-72
Δεκάλεπτα: 22-15,335-34 (ημίχ.),, 52-58,66-66 κ/α  79-72
Διαιτητές : Κοτσιμπος-Ντάνος
Κομισάριος : Μπορμπαντωνάκης
Γραμματεία:Βλάσσης (Κ), Ανδρουλάκης (Χ), Σπανουδάκη (24).

Ηράκλειο (Ράλλης Β.): Πρωτογεράκης , Αγαπιάδης 2, Παπαδάκης 7,  Αυγενικός 2, Σπυριδάκης 15(1), Καραδολάμης  15,  Κουπίδης 14(2) , Μαραγκάκης , Φραγκιαδάκης , Λιανός 20 , Κυρίτσης,  Πάλλης 4 .
Ένωση Ιλίου (Γ. Ζαφειράκης):  Βαϊδάκης 3 (1), Μπέλλας Ι. 3(1), Καπινιάρης 8 (1), Φούντας 20 (5), Τσολάκης 10, Μπασδέκης 6 (1), Μπέλλας Ο. 5 (1), Πανουσόπουλος 3 (1), Στρατομήτρος 6 (2), Σκορδάς 3, Κόκκας6