Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Κύδων.Video- δηλώσεις.

Κοίταξε στα μάτια τον Καδμο στην Θήβα ο ελλιπής Κύδων στο  εξ αναβολής αγώνα της 15ης αγωνιστικής, καθώς ηττήθηκε με δυσκολία με 64-60 και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο τοπικό ντέρμπι με τον Ηρόδοτο την Κυριακή.Video- δηλώσεις

Η ομάδα του Κώστα Σδράκα που παρατάχθηκε χωρίς πέντε παίκτες μπήκε δυνατα στο ματς και καταφερε με εξαιρετική άμυνα και ορθές επιθετικές επιλογές να προηγηθεί στο δεκάλεπτο με ενα καλάθι διαφορά (13-15) και στην συνέχεια να πάει στην ανάπαυλα προηγούμενη με 5 πόντους (30-35).

Ωστόσο στην αρχή της επανάληψης έπαθε "μπλακ άουτ" , με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι, να τρέξουν ένα σερί (20-6), που έδωσαν προβάδισμα πόντων στο 30' (50-41).

Οι Χανιώτες παρά την κόπωση αντέδρασαν μείωσαν και με κύριο όπλο την ευστοχία του από την περιφέρεια έφτασαν κοντά, αλλα δεν κατάφεραν  την ανατροπή καθώς το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο σχεδόν, δευτερόλεπτο.

Ο Κάδμος είχε προβάδισμα 62-57 και ο Αλεξίου με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 62-60. Οι παίκτες του Κώστα Σδράκα έκαναν φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο στα 15 δευτερόλεπτα και ενώ, ο παίκτης των γηπεδούχων έχασε και τις δύο βολές, οι παίκτες του Κύδωνα έχασαν το αμυντικό ριμπάουντ και την ευκαιρία να κάνουν την τελευταία επίθεση για την ισοφάριση ή ακόμα και για την νίκη.

Αλεξίου και Μπαγάκης τα κορυφαία επιθετικά όπλα του Κύδων, ενώ εξαιρετικός και ο Κοντογιάννης.

Ε.Σ ΚΑΔΜΟΣ-ΚΥΔΩΝ     64-60
Δεκάλεπτα:13-15,30-35 (ημίχ.),50-41,64-60

Ε.Σ ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Γιάννου, Στεφάνου 1, Παπαδάκης 2, Γκρινιάρης 22(2), Τσιριμώκος 4(1), Τσαπρούνης 2, Χαράτσης 16(2), Δρακάκης 4, Μητρόπουλος 9(1),Πανταζής 4
ΚΥΔΩΝ Χ.(Σδράκας Κ.): Υφαντόπουλος 6(1), Αλεξίου 28(4), Τσαμπάς 1, Μπαγάκης 13(3), Κολερετάκης 2, Λιονάκης, Κοντογιάννης 10 .

Κάδμος Θήβας-Κύδων Χανίων 64-60 από LAMIASTARGR