Κατέρρευσε στο β΄μέρος το Ηράκλειο.

Λάθος "καλό" ημίχρονο διάλεξε η ομάδα του Βασίλη Ράλλη, το Ηρακλειο, που υποχρεώθηκε σε βαριά ήττα απο τον Παπάγο στην έδρα του με 73-57, αν και σε όλο το πρώτο μέρος ήταν μπροστά.

Οι "στρατηγοί", σφίγγοντας την άμυνα τους (με τους φιλοξενούμενους να παθαίνουν μπλακ άουτ στην επίθεση και αν χάνουν τον έλεγχο του σκορ) έτρεξαν ένα επι μέρους σκορ 57-26!! στο δεύτερο ημίχρονο και υποχρέωσε το πρωτοπόρο Ηράκλειο στην δεύτερη εκτός έδρας ήττα του.

Στα αξιοσημείωτα της ομάδας του Β.Ράλλη η απόδοση του νεαρού Σπυριδάκη.

Παπάγος-Ηράκλειο 73-57
Δεκάλεπτα:10-18, 26-31, 46-41, 73-57.

Παπάγος (Καραγιάννης): Οικονομάκης 5 (1), Βιδάλης 14 (4), Σιμόπουλος 2, Αρσένης 3 (1), Διαμαντόπουλος 17 (2), Σιούτης 19 (1), Τζιβελέκας 4, Υφαντής 2, Λουρμπέας, Δορκοφίκης 7.
Ηράκλειο (Ράλλης): Αυγενικός 3, Σπυριδάκης 9 (1), Καραδολάμης 6 (2), Κουπίδης 14 (2), Λιανός 15, Μαραγκάκης, Πάλλης 8 .