Κατέρρευσε μετά το 15΄ο Κύδων.

Το καλό πρώτο 15λεπτό του πέταξε στα ...σκουπίδια ο Κύδωνας Χανίων που ηττήθηκε με 79-56 στην Πετρούπολη από τον τοπικό Άρη για την 7η αγωνιστική της Γ' Εθνικής.

Ο Κύδωνας Χανίων μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 20-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ενώ ήταν κοντά στο σκορ, αν όχι και μπροστά, μέχρι τα μισά του β' δεκαλέπτου.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα μας έπαθε "black out" και κάνοντας πάρα πολλά λάθη, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κύδωνας δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει και πάλι. Τα λάθη στην άμυνα συνεχίστηκαν (πολλά κλεψίματα στην πίεση των γηπεδούχων) και συνάμα η αστοχία στην επίθεση δεν έδωσαν καμία πιθανότητα στην ομάδα των Χανίων να διεκδικήσει το ματς. Συνέπεια, η βαριά ήττα με 79-56, με τον Κύδωνα να έχει 2-5, στα πρώτα 7 ματς πρωταθλήματος.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΚΥΔΩΝΑΣ ΧΑΝΙΩΝ 79-56
Δεκάλεπτα: 18-20, 39-32 (ημίχρονο), 58-41, 79-56 (τελ.αποτέλεσμα)

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Π.Κακαλιάς): Σολδάτος 3 (1), Βεινιτουράκης 11(1), Παπαδόπουλος, Γραμμένος, Χρονόπουλος 18 (3), Παζιώτης 18(2), Αρτεμάκης 5(1), Παπαγεωργόπουλος 7, Βεντούρης 7 (1), Μακρόπουλος 20.
ΚΥΔΩΝΑΣ ΧΑΝΙΩΝ (Κ.Σδράκας): Βλαχάκης 8, Υφαντόπουλος 3(1), Αλεξίου 15 (3), Παπαμαστοράκης, Πούρος, Τσαρουχάς 3, Μπερτίδης, Μπαγάκης 3(1), Κολαρετάκης, Αδοντάκης 19, Λιονάκης 5, Κοντογιάννης.