Ήττα στο τέλος για τον ΟΦΗ, στην Λιβαδειά.

Για τριάντα και περισσότερα λεπτά, ο ΟΦΗ, κατάφερνε να... σουβλίζει πρόωρα το αρνί της παραμονής στην Α2, αφού διεκδικούσε επι ίσοις όροις την η νίκη που χρειάζεται για να σφραγίσει τη σωτηρία του, στην Λιβαδειά, αλλα στο τελευταίο δεκάλεπτο, λύγισε και γνώρισε την ήττα απο την τοπική ομάδα με 90-72, για την 22η αγωνιστική της Α2 του μπάσκετ.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού, ήταν άκρως ανταγωνιστική μέχρι τις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου, όταν και  έδειχναν ικανοί να κάνουν την "έκπληξη", έχοντας το προβάδισμα με 38-36 στο ημίχρονο, ενώ διεκδικούσαν με αξιώσεις την νίκη μέχρι το 30΄(61-56).

Οι γηπεδούχοι όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο, είχαν τις απαντήσεις και με επιμέρους σκορ 29-16 , πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και πανηγύρισαν την 9η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο Β΄ γύρο και  ελπίζει για την κατάληψη της δεύτερης προνομιούχου θέσης που οδηγεί στην Α1.

Ο Λιανός με 24 πόντους 10 ριμπάουντ και τρία κλεψίματα, κορυφαίος του αγώνα.

ΛΙΒΑΔΕΙΑ – ΟΦΗ  90-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   23-19, 36-38 (ημίχ.), 61-56, 90-72
Διαιτητές:  Καλδίρης-Θεοδωρόπουλος-Καλογερόπουλος Λ.

ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Οικονόμου): Χοτζολάρι, , Βουκαντίνοφ 24 (3κλ.), Ιωακειμίδης, Τερματζίδης, Λιόντος 3 (1), Βεσκούκης 7 (1), Γκαγκαλούδης 17 (1/7τρ., 12 ασ., 3κλ.), Μαράντος 7, Σάκοτα 6, Σταύρου 4, Γιανναλέτσος 12 (1), Δημητριάδης 10.
ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 8 (1), Σταμπουλής 8 (1), Μαυρογιάννης 5 (1), Στυλιανού 9 (2), Λιανός 24 (1τρ., 10ρ., 3κλ.), Κιτσούλης 5 (1), Κυρίτσης, Χάλαρης 4, Τρεπάλοβατς 9 (13ρ.), Σκλήβας.