"Λιάνισε" 95-89 τη Δόξα Λευκάδας και αγκάλιασε την σωτηρία.

Σε ένα από τα πιο κομβικά παιχνίδια της σεζόν και έχοντας κορυφαίο τον Γιάννη Λιανό που..σταμάτησε στους 37 πόντους ο ΟΦΗ πήρε σημαντικότατη νίκη στο άδειο ΒΑΚ επί της Δόξας Λευκάδας με 95-89, φτάνοντας μια ανάσα από την παραμονή του στην κατηγορία.

Ο ΟΦΗ με ψυχή "χιλίων λεόντων",  παιχνίδι και ηγέτη τον Λιανό (πέτυχε 37 πόντους!), σημείωσε  μια σημαντική νίκη με 95-89 επί της Δόξας Λευκάδας , "κλειδώνοντας" ουσιαστικά την παραμονή του στην κατηγορία ,τρεις αγωνιστικές πριν την λήξη της Α2.

Στην ανάπαυλα του παιχνιδιού, ο έφορος του ΟΦΗ κ.Μάνος Σφακιανάκης, καλωσόρισε τον πρώην παίκτη της ομάδας (που τώρα αγωνίζεται στην Δόξα) Βασίλη Βαγενά , απονέμοντας του πλακέτα και γράφοντάς του στην προσωπική του σελίδα  κοινωνικής δικτύωσης "Μπορεί να ήρθες ως αντίπαλος αλλά είσαι αδερφός.
Καλώς όρισες καλέ μου φίλε. ..."

Μαζί με τον Βαγενά, ήταν κι άλλος ένας πρώην παίκτης του ΟΦΗ, εξ ίσου αγαπητός στην ομάδα ο "Μήτσος", Δημήτρης Καραδολάμης.

Αγωνιστικά το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο είχε πολλες διακυμάνσεις  στο σκορ με την Δόξα Λευκάδας να προηγείται με 9-16, αλλά στην συνέχεια τρέχοντας ένα σερί 12-0 εκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 21-16.

Η "φόρα" με την οποία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ συνεχίσθηκε και στην έναρξη του δευτέρου,  αλλά η Δόξα Λευκάδας μείωσε σε 42-39, με ένα τρίποντο του Λιανού όμως στην τελευταία επίθεση να δίνει διαφορά έξι πόντων στον ΟΦΗ (45-39) με την λήξη του ημιχρόνου.

Η έναρξη της επανάληψης, έφερε τον ΟΦΗ να μεγαλώνει την υπέρ του διαφορά όταν ο Μαυρογιάννης έκανε το 47-39, για να ακολουθήσει τεχνική ποινή στον προπονητή της Δόξας Λευκάδας, Βαγγέλη Ζιάγκο. Αποτέλεσμα αυτής ήταν οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν με 10 πόντους (49-39) για πρώτη φορά στον αγώνα.Οι επτανήσιοι όμως με ένα σερί 12-2 ξαναμπήκαν στο ματς μειώνοντας σε 59-55, αλλά και πάλι η κρητική ομάδα αντέδρασε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 66-57.

Ο ΟΦΗ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει καθώς οι φιλοξενούμενοι επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ από την γραμμή των 6,75 σημειώνοντας 7 στα 7 τρίποντα, μειώνοντας στο καλάθι (83-81) , στα 2.30 πριν από την λήξη του αγώνα.

Ο αγώνας έκτοτε ισορροπούσε σε μια λεπτή γραμμή, αλλά και σε αυτή των τριών πόντων, όπου οι φιλοξενούμενοι και ο… Λιανός μόνος του κρατούσαν την αγωνία στο κατακόρυφο και το σκορ κοντά, 84-81, 86-84 και 89-86, για να έρθει ένα γκολ-φάουλ του Μαυρογιάννη και να δώσει ανάσα έξι πόντων (92-86) στην κρητική ομάδα.

Οι πόντοι αυτοί ήταν που ισορροπούσαν πάνω τους τις δύο ομάδες με το σκορ να γίνεται 93-87 με βολή του Μποχωρίδη και λίγο αργότερα 95-88, με τον αγώνα να αρχίζει να γέρνει για τα καλά προς την κρητική ομάδα, την οποία και κατέκτησε με το τελικό 95-89, με τον Λιανό να κάνει το καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς του, με 37 πόντους!

ΟΦΗ - Δόξα Λευκάδας  95-89
Δεκάλεπτα: 21-16, 45-39 (ημίχ.), 66-57, 95-89

ΟΦΗ (Τακιανός):  Μποχωρίδης 10, Σταμπουλής 4, Μαυρογιάννης 11, Στυλιανού 21 (5/9 τριπ.), Λιανός 37 (5/7 τριπ.), Κιτσούλης 4, Χάλαρης 8, Τρεπάλοβατς, Κυρίτσης
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζιάγκος): Μάρτζος 12 (3), Μουράτιδης 9 (3/4), Κυρίτσης 29 (3), Συμεωνίδης, Αναγνωστόπουλος 6, Σκλάβος 20 (2/5 τριπ.), Βαγενάς 3 (1), Αποστολίδης 10.