Ήττα στο ματς "θριλερ" στο Μετς, για τον ΟΦΗ.

Σ ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με 86-81 από το Παγκράτι στο Μετς, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής της Α2.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πάλεψε μέχρι το τέλος το παιχνίδι και αν ήταν πιο προσεκτική στις λεπτομέρειες θα μπορούσε να είχε πάρει το ροζ φύλλο αγώνα καθαρίζοντας παράλληλα μια και καλή την παραμονή στην κατηγορία.

Οπως αναφέρει στο ρεπορτάζ του το creteplus.gr, ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε με 15-17 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές πήραν προβάδισμα στο σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 46-40.

Στα μισά της τρίτης περιόδου, το Παγκράτι ξέφυγε με 9 πόντους (59-50) , αλλά ο ΟΦΗ αντέδρασε και με ένα σερί 2-12 (!) πέρασε μπροστά 61-62 με το Παγκράτι να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 64-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο κρίσιμο λεπτό. Ο ΟΦΗ μείωσε στον πόντο, 79-78 και τον στην επόμενη επίθεση ο Κοβάσεβιτς με τρίποντο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων (82-78) στους γηπεδούχους .

Ο ΟΦΗ μείωσε εκ νέου στον πόντο με τρίποντο του Μποχωρίδη σε 82-81, αλλά ο κορυφαίος των νικητών Κοβάσεβιτς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έγραψε το τελικό 86-81.

Παγκράτι - ΟΦΗ 86-81
Δεκάλεπτα: 15-17, 46-40 (ημίχ.), 64-62, 86-81.

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 13, Κοβάσεβιτς 12, Δέδες 8, Παππάς 2, Ψαρόπουλος 8, Παπαντωνάκος 15, Ράπτης 14, Κουτρούλιας 6, Γκέρος, Φωτεινάκης, Χατζηνικόλας 8.
ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 17, Σταμπουλής, Μαυρογιάννης 7, Στυλιανού 16, Λιανός 27, Κυρίτσης, Χάλαρης 10, Τρεπάλοβατς 4, Σκλήβας.