Νίκη… εξάδας για το Ρέθυμνο στην Πάτρα.

Επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική του άνοδο το Ρέθυμνο επικράτησε εύκολα με 71-56 του Απόλλωνα στην Πάτρα στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Α1 και έκανε μεγάλο βήμα για την εδραίωση στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.

Οι Κρητικοί ήταν σε νέα πολύ καλή μέρα από την άλλη ο Απόλλωνας συνέχισε τις άσχημες εμφανίσεις και μοιραία το Ρέθυμνο πήρε με άνεση την 11η νίκη του στο πρωτάθλημα με τον Γιάννη Καλαμπόκη να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του.

Ο αγώνας…

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο πρώτο τετράλεπτο προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ(5-10) ενώ στα μισά της περιόδου ήταν στο +8(5-13). Οι Πατρινοί απάντησαν με ένα σερί 8-0 και ισοφάρισαν όμως δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά καθώς το Ρέθυμνο διατήρησε τα ηνία απαντώντας με ένα σερί 7-0 από τους Σάφτενααρ και Καλαμπόκη για το 13-20 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Η κυριαρχία του Ρεθύμνου συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, στην οποία με τον Καλαμπόκη να πραγματοποιεί νέα πολύ καλή εμφάνιση οι Κρητικοί πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 15-25 στο 13ο λεπτό. Στη συνέχεια ο Απόλλωνας ανέκαμψε και μείωσε στους 6(21-27) όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 10-0 και έστειλαν τη διαφορά στο +16(21-37) ενώ στη λήξη του ημιχρόνου ήταν μπροστά με το 25-37.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, παρόλο που ο Απόλλωνας το πάλεψε φιλότιμα το Ρέθυμνο ουσιαστικά δεν ανησύχησε με το τριαντάλεπτο να κλείσει με το 41-52. Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο οι Πατρινοί κάνοντας την ύστατη προσπάθειά τους με τρίποντο του Ελ-Αμίν μείωσαν και στους 6(41-47) όμως οι Κρητικοί «ξύπνησαν» και καθάρισαν το παιχνίδι με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 71-56.

Απόλλων Πάτρας - Ρέθυμνο   56-71
Δεκάλεπτα: 13-20, 25-37 (ημίχ.), 41-52, 56-71

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Γεωργαλλής 2, Γκάλογουεϊ, Σκορδίλης 9, Αργυρόπουλος 4, Πεν 7, Φιτζπάτρικ 16, Μπατής 6, Ελ-Αμίν 10, Νιφόρας, Μολφέτας 2, Πελεκούδας, Κούτρας.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 5, Σχίζας, Κουμπούρας 9, Καλαμπόκης 14, Φαγιέ 14, Σάφτενααρ 10, Κάουνσιλ 5, Άλεν 6, Κράβιτς 9, Σίνης, Δουλγεράκης.