Ανδρων ΕΚΑΣΚ | Στους τελικούς ο Κύδων , δύσκολα τον Χάνδακα.

Στον τρίτο ημιτελικό των play off της ΕΚΑΣΚ ο Κύδων επικράτησε δύσκολα του Χάνδακα, με 55-52, στον Κλαδισσό, και προκρίθηκε στους τελικούς με 3-0 νίκες που θα έχει πλεονέκτημα έδρας και θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα και την άνοδο στη Γ' Εθνική.

Αρχικά οι γηπεδούχοι, είχαν το προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο με 7 πόντους μπροστά (34-27), ενώ στην συνέχεια πήρε μια διαφορά που έφτασε τους 10 πόντους , δείχνοντας πως εχει καθαρίσει την υπόθεση νίκη.

Ωστόσο για ένα ακόμα παιχνίδι, ο Χάνδακας, δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια, πίστεψε στην νίκη, και καταφερε να ροκανίσει την διαφορά, στο τρίτο δεκάλεπτο στο καλάθι (39-37) ενώ στην τελευταία περίοδο, βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής απο τον γηπεδούχο.

Λίγο πριν το τέλος ο Χάνδακας μείωσε  στον πόντο, αλλά οι Χανιώτες είχαν την τελευταία λέξη, που πήραν την νίκη με 55-52.

Για τον Κύδωνα πρώτοι σκόρερ ήταν οι Αδοντάκης με 21, και Τσαμπάς με 10,  ενώ για τον Χάνδακα ο Σηφάκης με 12 (1)και ο Λ.Βαλαμούτσουνος με 10.

Κύδων - Χάνδακας 55-52
Δεκάλεπτα: 17-15, 34-27 (ημιχ.), 39-37, 55-52.
Διαιτητές : Κώτσου, Χριστινάκης.

Κύδων (Κ.Σδράκας): Βλαχάκης, Σταμούλος 4, Αλεξίου 7, Παπαμαστοράκης, Κωλαρετάκης, Πούρος 1, Αδοντάκης 21, Κοντογιάννης, Μπερτίδης 5 (1),Πρωτοπαπαδάκης , Λιονάκης 7, Τσαμπάς 10.
Χάνδακας (Γ. Κόκκινος): Τζούμας 5, Πηρουνάκης, Παπδάκης 11(1),Βαλαμούτσουνος 10, Μεταξωτός 6(1), Παντερής 6, Σηφάκης 12 91), Αλετράς, Καλής 2, Σειραγάκης, Νίκας.