"Ροπαλιά" στον Ηρακλή και σφραγίδα παραμονής για τον ΟΦΗ.

Νίκη... μισή παραμονή είχαμε στο ΒΑΚ το απόγευμα για τους"μελανόλευκους", στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α2, καθώς το συγκρότημα του Φ.Τακιανού, έριξε μια ...μεγαλοπρεπέστατη ροπαλιά στον Ηρακλή με 77-67, και τον άφησε τρείς βαθμούς πίσω του και πλέον έχει τοποθετήσει γερά θεμέλια για να αγωνίζεται και του χρόνου στην δεύτερη την τάξη κατηγορία.

Ο ΟΦΗ αξιοποίησε την ισχύ των Λιανού, Τρεπάλοβατς μέσα στη ρακέτα, αλλά και την εξαιρετική παρουσία   του Μποχωρίδη,  σε οργάνωση, σκοράρισμα και άμυνα και πήρε το "πάνω χέρι" με 13-2 στο 4', και με 31-13 στο 11', στην συνέχεια όμως χαλάρωσαν, κλείνοντας το ημίχρονο στο 36-31.

Οι γηπεδούχοι, όμως, ξεκίνησαν τη τρίτη περίοδο με οκτώ αναπάντητους πόντους, παρέμειναν μπροστά με 43-31 ομως λίγο αργότερα ο "γηραιός", ισοφάρισε σε 48-48 στο 26':30" και να εχει πρωταγωνιστές τους Καραγκιολίδη, Οικονόμου.

Στο σημείο αυτό, και ύστερα από ένα κρίσιμο δίποντο με βολές του Τρεπάλοβατς, Αγγελόπουλου, οι παίκτες του Φ. Τακιανού, ξεκόλλησαν επιθετικά, ενω οι φιλοξενούμενοι στην4η περίοδο,έμειναν για περισσότερο από τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο και ο ο ΟΦΗ ουσιαστικά  "καθάρισε" το ματς και την κατάκτηση του ροζ φύλλου, αφου στην συνέχεια για ενα ακόμα παιχνίδι προς το τέλος, διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμα.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μποχωρίδης με 19 πόντους, έχοντας απο δυο ασίστ και κλεψίματα , ενώ από τον Ηρακλή "στράφι" πήγε η εμφάνιση του Καραγκιολίδη με 14 πόντους, με 9 ριμπάουντ.

ΟΦΗ – ΗΡΑΚΛΗΣ  77-67
Δεκάλεπτα:  26-13, 36-31 (ημιχ.),, 59-53, 77-67
Διαιτητές: Καλδίρης-Πόντας-Ζακεστίδης

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 20 (3), Σταμπουλής 3, Μαυρογιάννης 11 (1), Στυλιανού 12 (2), Λιανός 12 (2), Κυρίτσης, Χάλαρης 11 (3), Τρεπάλοβατς 8, Σκλήβας.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Ταραμάς, Μιχάλογλου 3, Ονάσογλου 13 (3), Γαρέζος, Χρυσόπουλος 8 (1), Αράπης 8 (2), Καραγκιολίδης 14 (1), Κοθράς 2, Αποστολίδης 6 (2), Δέσπος 13.