Οι έφηβοι του Ρέθυμνο BC, κέρδισαν τον πρωταθλητή της ΕΚΑΣΚ.

Οι Έφηβοι του Ρέθυμνο BC, οι σημείωσαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, αυτή τη φορά με 69-62 επί του Ηρακλείου που το υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα, για την 5η αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος Εφήβων.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του, ενώ είχε πολλές ανατροπές στο σκορ. Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα  βρέθηκε μπροστά στο σκορ στην 1η περίοδο (16-12) αλλά πήγαν στα αποδυτήρια με το εις βάρος τους 29-32.

Όμως, οι παίκτες του Νίκου Μακρή κατάφεραν και ξαναπήραν θέση «οδηγού» με 46-43.

Στην 4η περίοδο η ομάδα μας ήταν συγκλονιστική και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά στην (59-47) με τρίποντα των Λιοδάκη και Παναρετάκη.

Στην συνέχεια το Ρέθυμνο BC μπορούσε να ανεβάσει και άλλο την διαφορά αλλά κάποια λάθη στο τελευταίο δίλεπτο έγραψαν το 69-62, πραγματοποιώντας τεράστια νίκη.

Ρεπορτάζ και φ.α : "Απο rethymnobc.gr".

Ρέθυμνο BC – Ηράκλειο        69-62
Δεκάλεπτα: 16-12, 29-32 (ημίχ.), 46-43, 69-62.

Ρέθυμνο BC (Μακρής – Πολοπετράκης): Πατάτας 10, Ζερβουδάκης 4, Λιοδάκης 17(3), Δασκαλάκης, Χριστουλάκης, Μακρυδάκης, Τσαγκαράκης 3, Παναρετάκης 30(3), Καλαϊτζάκης Κ. 2, Κατσαούνης, Καλαϊτζάκης Σ. 3, Ζαμπετάκης.
Ηράκλειο (Σηφομιχελάκης Μ.): Καλομοίρης 2, Λυρώνης 4, Σπυριδάκης 12, Πρωτογεράκης 17, Γεωργόπουλος, Στρατάκης, Θεοδωρίδης 19(1), Πετράκης, Αλεξόπουλος 4, Πεδιαδιτάκης 4, Καβάσαλης .