Ανταγωνιστικό για 30 λεπτά το Ρέθυμνο (photos).

Την ήττα με 80-60, απο τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, γνώρισε το Ρέθυμνο για την 19η αγωνιστική της Basket League, αλλά ήταν εντός...προγράμματος και το μυαλό του τώρα σε μία σειρά από επτά πολύ καθοριστικά παιχνίδια.

Στόχος του Θανάση Σκουρτόπουλου, ήταν σε μια δεύτερη συνεχόμενη δύσκολη αποστολή, να εμφανιστούν χωρίς την παραμικρή δόση άγχους,και τα κατάφεραν αφού δεν είχαν δεν έχει τίποτα να χάσουν.

Το ζητούμενο ήταν  η Ρεθυμνιώτικη ομάδα να παρουσιαστεί ανταγωνιστική, όπως ακριβώς έκανε για τριάντα λεπτά , ενώ παράλληλα,αντιμετώπισαν το παιχνίδι και ως μία πολύ καλή ευκαιρία, για να δοκιμάσουν αρκετά πράγματα στην τακτική και στην άμυνα τους, τα οποία θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμα στην συνέχεια του πρωταθλήματος και στα παιχνίδια που ακολουθούν.

Ο αγώνας…

Το Ρέθυμνο μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με τον Κάουνσιλ να πετυχαίνει όλους τους πόντους της ομάδας προηγήθηκε με νταμπλ σκορ(4-8) αλλά και στο +6(4-10) στο πρώτο τρίλεπτο. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 9-0 και πέρασε ξανά μπροστά με το 13-10 στα μισά της πρώτης περιόδου όμως με τους Άλεν, Σίμπσον και Σάφτενααρ να βρίσκουν και εκείνοι ρυθμό οι Κρητικοί απάντησαν με τον ίδιο τρόπο ένα σερί 9-0 και πήγαν ξανά στο +6(13-19) στο 9ο λεπτό ενώ στο κλείσιμο του δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 15-21.

Το Ρέθυμνο διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το 13ο λεπτό όταν με ένα καλάθι του Σλούκα και ένα 5-0 από τον Πρίντεζη οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά με το 31-25. Μάλιστα, με τους Σλούκα και Σπανούλη πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 43-33 στο 19ο λεπτό όμως το Ρέθυμνο μείωσε ξανά με το 43-37 του ημιχρόνου.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου καθώς οι Κρητικοί μείωσαν και άλλο με το 48-46 στο 22ο λεπτό. Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» αφυπνίστηκαν και με τους Πρίντεζη και Σλούκα να είναι σε πολύ καλή μέρα και με ένα σερί 8-0 πήγαν ξανά στο +10 ενώ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με την ανώτερη διαφορά το +11(61-50).

Στην τελευταία περίοδο, το Ρέθυμνο στέρεψε από δυνάμεις την ίδια στιγμή που ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές» και μετέτρεψε τα τελευταία λεπτά σε «περίπατο». Με ένα σερί 15-0 «άγγιξε» και το +25(79-54) στο 38ο λεπτό και πια όλα είχαν τελειώσει. Τυπικά η νίκη για τον Ολυμπιακό ήρθε με το ταμπλό στο ΣΕΦ να γράφει το τελικό 80-60.

Ολυμπιακός - Ρέθυμνο  80-60
Δεκάλεπτα: 15-21, 43-37 (ημίχ.), 61-50, 80-60

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 8, Πρίντεζης 13, Σλούκας 13, Μάντζαρης 3, Χάντερ 6, Ντάνστον 8, Ντάρντεν 8, Λαφαγιέτ 3, Λοτζέσκι 14, Παπαπέτρου, Καββαδάς 4, Χριστοδούλου.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 9, Σχίζας, Κουμπούρας 8, Σάφτενααρ 9, Κάουνσιλ 8, Καλαμπόκης 6, Άλεν 4, Φαγιέ 6, Κράβιτς 8, Σίνης, Χίλαρης 2, Δουλγεράκης.