Νίκη στην παράταση και επιστροφή στις επιτυχίες, για το Ρεθυμνο.

Μεγάλη ανατροπή και νίκη πέτυχε το Ρέθυμνο καθώς αν και για 30 λεπτά έβλεπε την "πλάτη" του Κόροιβου τελικά με την βοήθεια της παράτασης επικράτησε με 78-66 και μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες επέστρεψε στις νίκες, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1.

Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου είχε με άνεση τα ηνία από την αρχή ως και το τρίτο δεκάλεπτο, όμως στην τελευταία περίοδο οι Κρητικοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή και τα κατάφεραν. Με αντεπίθεση διαρκείας αρχικά έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση και τελικά στη μεγάλη νίκη.

Ο αγώνας…

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για δεύτερο παιχνίδι έκανε ο Κόροιβος καθώς μετά το ισόπαλο 8-8 στα πρώτα πεντέμισι λεπτά πάτησε «γκάζι». Από κει και μετά, το Ρέθυμνο που είχε ξεκινήσει πολύ άσημα έμεινε πέντε λεπτά χωρίς σκορ, η ομάδα της Αμαλιάδας το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο και στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 8-22.

Η άνετη κυριαρχία του Κόροιβου συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο καθώς οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +15(9-24) στο 12ο λεπτό. Στη συνέχεια, το Ρέθυμνο προσπάθησε να αντιδράσει και με ένα σερί 6-0 κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 8(19-27) στο 17’ όμως ο Κόροιβος διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 23-31.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η ομάδα της Αμαλιάδας πήγε ξανά στο +10, το Ρέθυμνο μείωσε στους 5 όμως ο Κόροιβος απάντησε με ένα σερί 8-0 και ξέφυγε πάλι με το 28-41στο 26ο λεπτό. Ωστόσο, οι Κρητικοί δεν τα παράτησαν συνέχισαν να το παλεύουν και κατάφεραν να ρίξουν πάλι τη διαφορά στους 5 με το 41-46 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση του Ρεθύμνου συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο καθώς μπαίνοντας με ένα σερί 6-0 πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 47-46. Αγγελόπουλος και Μάτζετ έστειλαν ξανά στο +5 τους φιλοξενούμενους όμως Σάφτενααρ και Φαγιέ έδωσαν το προβάδισμα στους Κηριτκούς με το 58-56 στο 38’ και το ντέρμπι συνεχίστηκε ως το τέλος. Ο Μάτζετ ισοφάρισε στα 19’’, ο Άλεν έκανε τεράστιο λάθος στην επαναφορά και το παιχνίδι με το 58-58 οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο, ο Κόροιβος έμεινε από δυνάμεις, το Ρέθυμνο συνέχισε την αντεπίθεσή του και τελικά πήρε τη νίκη και με διψήφια διαφορά με το τελικό 78-66.

Ρέθυμνο- Κόροιβος 78-66
Δεκάλεπτα: 8-22, 23-31, 41-46, 78-66 (κ.α. 58-58)

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον, Σχίζας 2, Κουμπούρας 10, Σάφτενααρ 14, Κάουνσιλ 7, Άλεν 13, Καλαμπόκης 4, Φαγιέ 14, Σίνης, Κράβιτς 14.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Μάτζετ 15, Μάρσαλ 9, Γιαννακίδης 6, Αγγελόπουλος 17, Κανονίδης 2, Βασίλιεβιτς, Τέρνερ 4, Ρούμπιο 6, Γαλιώτος.