ΟΦΗ | Κοίταξε στα μάτια την πρωτοπόρο, που ίδρωσε να τον νικήσει.

Σαν λιοντάρι πάλεψε ο ΟΦΗ κόντρα στην πρωτοπόρο Καβάλα (που σημείωσε στην 10η συνεχόμενη νίκη της), αλλά τελικά λύγισε στην Μακεδονική πόλη, γνωρίζοντας την ήττα με 70-60, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α2.

Η κρητική ομάδα κόντρα στην καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος  κοίταξε στα μάτια τους πρωτοπόρους και προέβαλε ισχυρή αντίσταση στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, καθώς οι "ασπρόμαυροι", τρεις φορές μπήκαν μπροστά στο σκορ.

Η πρώτη περίοδος τελείωσε με την Καβάλα να προηγείται με 15-13, και παρά το ότι στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 24-14, το συγκρότημα του Φώτη Τακιανού απάντησε με ένα σερί 6-16 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενο με 29-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να έχει την ίδια υψηλή απόδοση με αποτέλεσμα η Καβάλα να πάρει τα ηνία του αγώνα και να προηγηθεί ακόμη και με 11 πόντους (50-39), με την διαφορά να κλείνει στο +9 (50-41) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την Καβάλα να διατηρεί με ευκολία μια διαφορά ασφαλείας και να παίρνει δίκαια στο τέλος τη νίκη με 70-60    με τον ΟΦΗ πάντως να πραγματοποιεί αρκετά καλή εμφάνιση απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα της Α2, ενώ οι Καβαλιώτες φίλαθλοί της στο τέλος φώναζαν όρθιοι 'Νάτοι-νάτοι οι πρωταθλητές",  αποθεώνοντας τον Τζήμα και τους παίκτες του,

Καβάλα -ΟΦΗ 70-60
Δεκάλεπτα: 15-13, 29-30, 50-41, 70-60.

Καβάλα (Τζήμας): Κριστέφσκι 11 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καράμπουλας 12 (1/5 τρίποντα), Τότσιος 20 (3/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλαμπάκας 2, Κατσαρές, Καραποστόλου 3 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 5 (5 ριμπάουντ), Βελισσαρίου 5 (1), Καλαϊτζίδης 12.
ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 9, Σταμπουλής 9 (1), Μαυρογιάννης 2, Στυλιανού 12 (1/5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Λιανός 19 (5/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Χάλαρης 7, Τρεπάλοβατς 2, Σκλήβας.