Έπαιξε με την φωτιά κι έχασε το Ρέθυμνο (photos).

Έπαιξε με τη… φωτιά κι έχασε το Ρέθυμνο καθώς προσπάθησε να ανατρέψει  προβάδισμα δώδεκα πόντων στο φινάλε, όμως δεν ολοκλήρωσαν και μπήκαν με το ...αριστερό στο 2015, γνωρίζοντας την ήττα απο τα Τρίκαλα,που πήραν τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη με 83-81, για την 12η αγωνιστική της Basket League.

Το ρεπορτάζ του onsports.gr  αναφέρει οτι :

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά ο Μοχάμεντ Φαγέ ήταν άστοχος στην εκπνοή.

Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε προσωπική μονομαχία δύο Αμερικανών παικτών. Το Ρέθυμνο βασίστηκε στο Σίμπσον που σημείωσε 14 πόντους, 11 πέτυχε για τα Τρίκαλα BC ο Χάρις.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (9-8 στο 5’ και 17-17 στο 8’), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Κουμπούρα, με σκορ 24-21 και με τις άμυνες να χαρακτηρίζονται χαλαρές.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλλουν γρήγορο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στις οργανωμένες επιθέσεις επιδίωξαν να περάσουν την μπάλα στους Φαγέ και Κράβιτς.

Αυτοί οι δύο έκαναν τη διαφορά για την ομάδα του Ρεθύμνου, καθώς πρόσφεραν 17 πόντους και φρόντισαν ώστε να ξεφύγει η ομάδα τους με 35-29 στα 16’.

Οι Θεσσαλοί πήραν βοήθειες από τους Ίνγκραμ και Κάντζι, κυρίως όμως είχαν το Χάρις σε σπουδαία ημέρα κι είχαν τις λύσεις στην επίθεση. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 45-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαφορετική εικόνα. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν το ρυθμό τους, σούταραν με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έξω από τη γραμμή του τριπόντου, βασίστηκαν επίσης στις επιδόσεις του Χάρις.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη έτρεξε επιμέρους σκορ 13-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά και προηγήθηκαν με 47-54, ενώ τα τρίποντα του Τσούπκοβιτς μεγάλωσαν τη διαφορά (50-62 στο 28’). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 66-55 υπέρ των Τρικάλων, που στην τρίτη περίοδο έκαναν επιμέρους σκορ 25-10!

Τα Τρίκαλα BC είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Βασίστηκαν κυρίως στην άμυνά τους, επιθετικά είχαν τις λύσεις από τους Ινγκραμ και Νικολόπουλο και διατήρησαν διαφορά 12 πόντων (61-73).

Εκεί, όμως, το Ρέθυμνο έκανε μια τελευταία προσπάθεια για να ανατρέψει το παιχνίδι, με τους Καλαμπόκη και Φαγέ (75-76, 18’’ πριν από το τέλος).

Ο Ίνγκραμ ευστόχησε σε δύο βολές (75-78), ο Σίμπσον αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, αλλά ο Φαγέ κράτησε όρθια την ομάδα του μειώνοντας σε 78-77.

Ακολούθησε η… ρώσικη ρουλέτα των βολών, όπου οι Θεσσαλοί ήταν αποτελεσματικοί και πέτυχαν τη σπουδαία νίκη, καθώς ο Σενεγαλέζος αστόχησε στην εκπνοή σε σουτ δύο πόντων.

Ρέθυμνο-Τρίκαλα  81-83
Διαιτητές: Κορομηλάς, Μαγκλογιάννης, Συμεωνίδης.
Δεκάλεπτα:24-21, 45-41, 55-66, 81-83.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 17 (2), Σχίζας, Κουμπούρας 6 (1), Κάουνσιλ 6, Άλεν 7 (2), Καλαμπόκης 18 (1), Φαγέ 14 (1), Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 13, Αλίχοντζιτς.
Τρίκαλα BC (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 17 (2), Νικολόπουλος 2, Τρέισι, Χάρις 23 (3), Τσούπκοβιτς 13 (3), Πάνος 8, Σπανός 3 (1), Κάντζι 9 (1), Χουχούμης 6 (1), Μιλουτίνοβιτς 2.