Ψυχωμένος ΟΦΗ, πήρε διπλό στου Στρέφη..

Τεράστια εκτός έδρας νίκη για τον ΟΦΗ, που  επικράτησε με 74-61 του Αετού στο Κλειστό του Στρέφη για την  12η αγωνιστική της Α2 και παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει, καταθέτει ψυχή και δείχνει γιατί το brand name της ομάδας, έχει πολύ μεγάλη δυναμική.

Η ομάδα του Αετού, πριν το ματς βρισκόταν  πάνω από την κρητική ομάδα στη βαθμολογία τη δεδομένη χρονική στιγμή καθώς προέρχεται από ένα σημαντικό σερί τριών νικών.

Όμως οι "ασπρόμαυροι",  με καλή ψυχολογία μετά την σπουδαία νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στο Λαύριο και παρά το ότι θα παίξει και σε αυτό το ματς χωρίς τον Ραζή που συμφώνησε να συνεχίσει την καριέρα του στη Γερμανία, και χωρίς τον τραυματία Κιτσούλη πάλεψε και πήρε την πολύ μεγάλη νίκη, φτάνοντας τον αντίπαλο του στην βαθμολογία και πήρε σπουδαία βαθμολογική ανάσα.

Μόνο για ένα δεκάλεπτο πρόβαλαν αντίσταση οι γηπεδούχοι, οι οποίοι στη συνέχεια παραδόθηκαν στις ορέξεις της ομάδας του Φώτη Τακιανού, που έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 28-40.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ, διατήρησε την συγκέντρωσή του σε υψηλά επίπεδα και έλεγχε απόλυτα το ματς, σε σημείο που να προηγηθεί στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 37-58 και να την διευρύνει ακόμα περισσότερο (39-63 στο 32′).

Κάπου εκεί άφησε το πόδι απο το γκάζι και επέτρεψε στους γηπεδούχους να ροκανίσουν την διαφορά χωρίς να απειλήσουν ωστόσο και να γνωρίσουν "τιμητική ήττα".

Ο εκπληκτικός Λιανός με 22π ήταν ο κορυφαίος του ΟΦΗ. Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Χάλαρης (24π), αλλά και ο Μποχωρίδης με 17π.

Η διακύμανση του σκορ: 10-8 στο 4′, 14-13 στο 7′, 14-17 στο 10′, 19-19 στο 13′, 21-30 στο 15′, 24-32 στο 17′, 28-40 στο 20′, 28-42 στο 21′, 30-49 στο 25′, 37-55 στο 27′, 37-58 στο 30′, 39-63 στο 32′, 42-65 στο 35′, 52-67 στο 36′.

Αετός - ΟΦΗ 61-74
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Κοτσιμπός-Ζαχαρής
Δεκάλεπτα: 14-17, 28-40, 37-58, 61-74

Αετός (Κατσούνης): Θεοδωράκος, Μητσάκης 7 (1/7 τρίποντα), Κουκουνιάς 2, Μπασδέκης 7 (1), Κόκκαλης 4, Βαρναβάς, Αράπης 2, Τοπάλης 3, Μιχόπουλος 2, Ροδοστόγλου 18 (3), Πέτρουλας 2, Τζουγκαράκης 14 (6 ριμπάουντ)
ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 17 (3/5 τρίποντα, 2 ασίστ), Σταμπουλής 6 (1), Μαυρογιάννης 5 (9 ασίστ), Λιανός 22 (3/4 βολές, 8/10 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κυρίτσης, Χάλαρης 24 (2/3 βολές, 8/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σκλήβας.