Λύγισε στην παράταση ο Εργοτέλης στην Θήβα.

Σ ένα παιχνίδι για γερά νεύρα που "έσπασε καρδιές", ο Εργοτέλης λύγισε στην παράταση απο τον Κάδμο στην Θήβα με 88-80, για την 10η αγωνιστική,  κι ενώ το κανονικό παιχνίδι είχε λήξει στην κανονική διάρκεια με 74-74 με δυο βολές του Α. Ξενάκη στα τελευταία έξι δεύτερα.

Σε μια εξαιρετικά δυνατή έδρα, που έχει χαρακτηριστεί "κάστρο", ο εξαιρετικός Εργοτέλης, λύγισε στην παράταση απο τον Κάδμο Θηβών με 88-80 και απομακρύνθηκε απο τις θέσεις ανόδου.

Η κρητική ομάδα αγωνίστηκε με αρκετές ελλείψεις (δεν ακολούθησαν την αποστολή οι Μπουμπάρης και Κομψέλης), ενώ και ο Γεωργούτσος αγωνίστηκε μόνο στην παράταση.

Πολλά παράπονα από τη διαιτησία των κ. Σιώκα, Τσαχάκη έχει ο Εργοτέλης.

Οπως αναφέρει η επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας της Θήβας (kadmosbc - απο εκεί και η σχετική φώτο), οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυνατα στο παιχνίδι και είχαν συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ, με τον Κάδμο με δυο τρίποντα στο τέλος να προηγηθεί με 21-18, στο δεκάλεπτο.

Στην 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι, ξεκίνησαν καλύτερα (31-23), ωστόσο στην συνέχεια οι παίκτες του Εργοτέλη μ ένα σερί 2-11, πήραν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 38-40.

Ίδια γεύση και στην τρίτη περίοδο, που έληξε με 55-57.

Η νίκη χαμογέλασε στον Εργοτέλη που προηγήθηκε στην τελευταία περίοδο με 59-64, κάπου εκεί όμως έπαθε "μπλακ άουτ" και ο Καδμος, μ ένα σερί 13-2 γύρισε το ματς και πέρασε μπροστά με 72-66.

Οι παίκτες του Γ.Μακράκη, ήταν πολύ σκληροί για να πεθάνουν και με δυο 3ποντα του Μ.Σακελαράκη, έκαναν το 73-72, ο Τομάρας με βολή έγραψε το 74-72 και ο Α.Ξενάκης, με δυο βολές 6" πριν την λήξη έφερε το ματς στα ίσα.

Στην παράταση ο Εργοτέλης μπήκε μουδιασμένα και οι δυο τρίποντες βόμβες του Μητροπουλου, έγειραν το παιχνίδι στην πλευρά των γηπεδούχων που πανηγύρισαν στο τέλος μια σπουδαία νίκη, βαζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των τριών αγώνων χωρίς νίκη.

Κάδμος – Εργοτέλης 88-80 (74-74 κ.α)
Δεκάλεπτα:21-18, 38-40, 55-57, 74-74, 88-80
Διαιτητες: Σιώκας-Τσαχάκης

Κάδμος (Αναστασιου): Παπαδάκης,Χαρατσής Π.,Νικολάου 2, Κατσούλας 4, Χαρατσής Γ. 14, Σαμουρέλης 12, Δρακάκης 1, Σταμάτης, Κουμπές, Τομαράς 20 (1), Γκρινιάρης 26 (4), Μητρόπουλος 9 (3).
Eργοτέλης (Μακράκης): Γεωργούτσος 2, Καρακωνσταντάκης 2, Χασάπης, Ξενάκης 20 (1), Χαρωνίτης 2, Σακελλαράκης 10 (2), Σκαρλάτος 2, Βασιλειάδης 9 (1), Αρναουτάκης 7, Καραλής 26 (2).