Με ανατροπή στο τέλος, ...εν του τω Νίκα, ο Χάνδακας.

Σ ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, ο Χάνδακας, κατέβαλε την αντίσταση της αξιόμαχης Ιεράπετρας, στο Λίντο με 59-45, ανεβάζοντας ρυθμό στην τελευταία περίοδο, (κι ενώ έχανε στο ημίχρονο με 21-30), έχοντας κορυφαίο τον  Νικά.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους  του Δημήτρη Κορνιωτάκη, να ξεκινούν πολύ δυνατα στον αγώνα και να προηγηθούν  με 16-05, στο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι που ξεκίνησαν χαλαρά, είχαν πρόβλημα στον "άσσο", καθώς ο Μεταξωτός ήταν τραυματίας και αγωνίστηκε ελάχιστα δεν είχαν λύσεις απέναντι στην Ιεράπετρα που πίστεψε στην νίκη και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 30-21.

Στην επανάληψη ο έμπειρος τεχνικός Γιάννης Κόκκινος προχώρησε σε δραστικές αλλαγές, ζητώντας απο τους παίκτες του να ανεβάσουν, ρυθμό, να πιέσουν να τρέξουν και να γίνουν πιο ομαδικοί (κάτι που έλειψε στο πρώτο μισό), και αυτο απέφερε εύκολα καλάθια .

Παράλληλα γύρισε την άμυνα σε ζώνη με αποτέλεσμα η Ιεράπετρα να μην έχει λύσεις στην επίθεση,

Οταν δε η Ιεράπετρα έπαιξε κι αυτή ζώνη , ο Χάνδακας είχε λύσεις, απ έξω κυρίως με τους Μυλωνά, Νικά, και Βαλαμούτσουνο.

Με  αυτά τα στοιχεία ο Χάνδακας έτρεξε ένα επι μέρους σκορ στην τελευταία περίοδο 21-06, κάνοντας την μεγάλη ανατροπή.

Κορυφαίος του Χάνδακα (που αγωνίστηκε χωρίς τον Βισκαδουράκη), ο Νικάς που αγωνίστηκε ως πλέι μέικερ , ενώ ο Ματζαράκης με 12 πόντους ξεχώρισε απο τους Λασιθιώτες..

Χάνδακας - Ιεράπετρα  59-45
Δεκάλεπτα: 05-16, 21-30 (ημίχ.), 38-39, 59-45

Χάνδακας (Γ.Κόκκινος ): Σπανός, Παπαδάκης 6, Βαλαμούτσουνος 14(1), Μεταξωτός 5(1), Μυλωνάς 12 (3), Σηφάκης 5, Αλετράς, Καλής 2, Σειραγάκης , Νίκας 15(2).
Ιεράπετρα (Κορνιωτάκης): Γιαννακουδάκης, Παπαδάκης 8, Γαϊτανάκης 12(2), Παναγιωτάκης, Κοροβέσης, Καναβάκης, Κολοβός 8(1), Κορνάρος, Ματζαράκης 12 (3), Αγγελόπουλος, Ανδροβιτσανέας 5.