Ξύπνησε αργά στην Ερυθραία το Ηράκλειο.

Παρά τα προβλήματα, τραυματισμών που αντιμετωπίζει η ομάδα του Βασίλη Ράλλη, στάθηκε ανταγωνιστική στην Ερυθραία απέναντι στον (μέχρι σήμερα ισόβαθμό του) Πανερυθραϊκό και αν και αντέδρασε δυναμικά στην τελευταία περίοδο, γνωρισε την ήττα με 76-69, στην 7η στροφή του πρωταθλήματος (νότος) της Β΄Εθνικής.

Το Ηράκλειο ήταν μέτριο για τριάντα λεπτά καθώς οι γηπεδούχοι, μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη και προηγήθηκαν με 15 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (49-34) και 20 πόντους στο τριάντα (65-45).

Κάπου εκεί αποφάσισε να αντιδράσει το σύνολο του Ράλλη και με επι μέρους σκορ 24-14, μείωσε την διαφορά της ήττας στους -7 (76-68), που ίσως φανεί χρήσιμη στο μέλλον.

Κορυφαίος παίκτης του Ηρακλειο σ΄ εν ακόμη παιχνίδι ο έμπειρος Μπόγδανος με 27 πόντους, ενώ συνεχίζει την ανοδική του πορεία ο Σαχπατζίδης, που σημείωσε 14 πόντους.

Πανερυθραϊκός-Ηράκλειο    76-69
Δεκάλεπτα: 20-13, 49-34 (ημίχ.), 65-45, 76-69 .
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. - Ζάχαρης

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κωτίδης, Μπάρδας 8 (2), Καλλιανιώτης 8 (2), Σπυρόπουλος 2, Γεωργοπαπαδάκος 4, Προδρόμου 17 (1), Γιαουρτόγλου 8, Γεωργίου, Σολωμός 14, Αντωνίου 9 (1), Γκαϊτάσοφ 5, Πρέκας.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Παπαδούλης, Θεοδωρίδης, Ζανιδάκης, Τσεκρκιτσόγλου 6, Μπόγδανος 27 (2), Αγαπιάδης 7 (1), Αρναουτάκης 9 (1), Σακελλαρίου, Σαχπατζίδης 14, Πάλλης 6.