Έβαλε δύσκολα στον.."εξάστερο" το Ρέθυμνο, αλλά καθάρισε ο Μήτσος.

Το Ρέθυμνο...έβαλε δύσκολα στον "εξάστερο" (ιδιαίτερα στο πρώτο μισό), είχε τον Μουχάμεντ Φαγιέ σε μεγάλη μέρα και έτσι ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να βγάλει τα …κάστανα από την φωτιά ο αρχηγός του Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος έμεινε στο παρκέ 30:19 λεπτά και με τους 21 πόντους του (4/9 τρίποντα) κράτησε αήττητους τους «πράσινους» με 79-70.

Αξιος συμπαραστάτης του Δημήτρη Διαμαντίδη ήταν ο Εστεμπάν Μπατίστα που είχε 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Μουχάμεντ Φαγιέ είχε 21 πόντους και 13 ριμπάουντ και ξεχώρισε από την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Το Ρέθυμνο κατάφερε κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου να εκπλήξει τον Παναθηναϊκό με την απόδοσή του, καθώς οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου κράτησαν σε χαμηλά επίπεδα το σκορ και στο έβδομο λεπτό ήταν μπροστά με 9-12. Ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις κυρίως από τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας μικρό προβάδισμα με 14-16.

Το Ρέθυμνο στο 13ο λεπτό ήταν μπροστά με 19-21, αλλά από εκεί και έπειτα ανέλαβε δράση ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Διαμαντίδης. Οι «πράσινοι» με τον Διαμαντίδη, που μέχρι εκείνος το σημείο ήταν απόντος, να έχει πέντε σερί πόντους και ένα σερί 14-0 στο 17ο λεπτό είχαν πάρει διαφορά 12 πόντων και το 33-21! Το Ρέθυμνο όμως κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα σε 35-30, ενώ το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 37-30.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έκαναν προσπάθειες να παραμείνουν κοντά στο σκορ, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τις λύσεις με τους Φώτση και Διαμαντίδη να γράφουν το 45-33 στο 23ο λεπτό. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη και στους 15 πόντους και το 58-43, έπειτα από δύο συνεχόμενα τρίποντα των Διαμαντίδη και Μπλουμς. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα με 12 πόντους και το 61-49.

Ο «3D» συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει μέσα στο παρκέ και έτσι η ψαλίδα έδειξε και πάλι 15 πόντους και το 67-52 στο 32ο λεπτό. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς βρέθηκαν να προηγούνται με 71-54 στο 34ο λεπτό, αλλά το Ρέθυμνο με ένα σερί 0-6 έριξε την διαφορά στους έντεκα πόντους (71-60) στα μισά του δεκαλέπτου. Τρία λεπτά πριν από το τέλος το Ρέθυμνο, που είχε τον Φαγιέ σε μεγάλη μέρα, κατάφερε να ρίξει την διαφορά κάτω από τους δέκα και το 74-65. Οι «πράσινοι» όμως κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι με 13 πόντους (79-66) στο 38ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός έμεινε αήττητος απέναντι στο ανταγωνιστικό Ρέθυμνο παίρνοντας τη νίκη με 79-70.

Δεκάλεπτα: 14-16, 37-30, 61-49, 79-70

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3(1), Σλότερ 9(1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 10(1), Φώτσης 2, Παππάς 3(1), Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 21 (3/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ασίστ), Γκιστ 7, Μπατίστα 13(12 ριμπάουντ), Μπλουμς 3(1), Ράιτ 2.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 9(1), Σχίζας, Κουμπούρας, Κάουνσιλ 17 (1), Αλεν 9(1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καλαμπόκης, Φαγιέ 21 (4/8 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Σίνης 2, Χείλαρης, Κράβιτς 6, Αλιχοντζιτς 6, Δουλγεράκης.

Πηγή: "superbasket.gr".