Πάλεψε αλλά ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ το Ρέθυμνο (61-67).

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά «Π. Οικονομάκης» το Ρέθυμνο καθώς στον τρίτο αγώνα που έδωσε την Κυριακή (5/10) το απόγευμα ηττήθηκε με 61-67 από τον ΠΑΟΚ.

Το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν μέχρι και το τελευταίο λεπτό κοντά στο σκορ και ουσιαστικά έχασε στις λεπτομέρειες από τον ΠΑΟΚ τον οποίο θα αντιμετωπίσει εκ νέου την επόμενη εβδομάδα στην Πυλαία στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1.

Σε ότι έχει να κάνει με το παιχνίδι οι ομάδες συμβάδιζαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην τρίτη περίοδο ο Κάρτερ οδήγησε τον ΠΑΟΚ στο +8. Το Ρέθυμνο απάντησε αρχικά, μειώνοντας σε 46-50 (30’), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο πλησίασε ως και τον ένα πόντο. Οι Δέδας και Βον, όμως, έστειλαν τον «Δικέφαλο» στο +7 (39’:14’’). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τέσσερις πόντους με τρίποντο του Δουλγεράκη σε 61-65 στο 39’:36’’, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι καλύτερο, καθώς ο Τσόχλας ήταν ψύχραιμος στις βολές.

Πρώτος σκόρερ για το Ρέθυμνο ήταν ο Κράβιτς με 12 πόντους, ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Κάρτερ που σημείωσε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 30-33, 46-50, 61-67

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 9 (1), Κουμπούρας 4, Φιτζπάτρικ 5 (1), Κάνσιλ 7, Αλεν 3 (1), Καλαμπόκης 3 (1), Φαγιέ 10 (2), Σίνης 2, Χείλαρης, Κράβιτς 12, Δουλγεράκης 6 (2)
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κάρτερ 13 (2), Λιάπης 8, Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 4, Δέδας 12 (4), Σαλούστρος 3, Κώττας 4, Μαργαρίτης, Λάνγκφορντ 9,Βον 7, Οντουμ 2
Πηγη: creteplus.gr