Κύπελλο Γυναικών | Άλωσε την Νέα Σμύρνη ο Ηρόδοτος.

Η αυλαία της σεζόν στις Γυναίκες άνοιξε με το Κύπελλο Ελλάδας και στο εναρκτήριο παιχνίδι ο Ηρόδοτος πέτυχε μια "ιστορική" νίκη  επικρατώντας του «Ιστορικού» Πανιώνιου με 59-49.

Τα κορίτσια του Αλέξη Χριστουδούλου παίζοντας δυνατά άλωσαν της έδρα της Νέας Σμύρνης και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, που θα αντιμετωπίσει την ΦΕΑ, που σήμερα κέρδισε την Αμιλλα Τρίπολης με 55-42

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά η ομάδα του Αλέξη Χριστοδούλου με επί μέρους σκορ 24-9 , εκλεισε το ημίχρονο στους +14, χτίζοντας την νίκη -πρόκριση σε αυτό το χρονικό σημείο, ουσιαστικά.

Κορυφαίες σκόρερ του Ηροδότου, οι έμπειρες Γιαλυτάκη Μ.(14),  Παπαιωσήφ (11) και Γιαλυτάκη Α. (11).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΗΡΟΔΟΤΟΣ 49-59
Δεκάλεπτα : 16-15, 25-39 (ημίχ.), 32-47, 49-59
Διαιτητές : Μαυρατζάς – Ντάνος.

Πανιωνιος (Τόλιας ) : Πούλου 2, Δανούση 3, Μελά 3(1), Σταμπούρλου 3 , Στεφανίδου 9(2), Ιωαννίδου 10(1), Παναγιωτοπούλου 8, Γρηγορίου 9 , Ηλιάδη
Ηρόδοτος (Χριστοδούλου Α.) : Γιαλυτάκη Α. 11, Χρανιώτη, Γιαλυτάκη Μ. 14, Κοιλάδη, Δακανάλη, Δανδουλάκη 6, Μαθιουδάκη 7, Παπαιωσήφ 11, Καρλάφτη 5(1), Φωτιάδη 5