Κύπελλο Ελλάδας | ...Ηράκλεια νίκη του ΟΦΗ 61-60

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που πήγαινε πόντο πόντο και ενώ οι "ασπρόμαυροι"   ήταν πίσω στο σκορ με 60-58 και στα 5"  πριν το τέλος του αγώνα, ο Πάρης Μάρτζος,  με μια τρίποντη βόμβα έδωσε τη νίκη - πρόκριση στον ΟΦΗ με 61-60.Με Κηφισιά στο ΒΑΚ το άλλο Σάββατο.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος εξ αρχής, οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο 30' ο Ηρακλής πέρασε με 47-43. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε "μάχη" όπου τελικά κέρδισαν οι Κρητικοί στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η διακύμανση του σκορ Ηρακλή– ΟΦΗ :

19-12 στο  10' 21-18  στο  12', 27-30 στο 20', 41-35 στο 25', 47-43 στο 30', 56-56 στο 39', 60-61 τελικό.

Τώρα ο ΟΦΗ θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση (Σάββατο 21/9/2013) την ομάδα της Κηφισσιάς στο ΒΑΚ.

Διαιτητές: Τζαφλέρης, Παγώνης, Γερακίνης
Δεκάλεπτα: 19-12, 27-30, 47-43, 60-61

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Μπεχλιβάνης 12 (1), Κοθράς 10, Τσότσος 6, Αποστολίδης, Καζάκος 1, Μαλτέσιος 1, Χρυσόπουλος 14 (2), Παπαδόπουλος 2, Σιόλογκας, Τσουμπρίλο 10, Θεωδοράκος 4

ΟΦΗ (Τακιανός): Καραγκιολίδης 6 (1), Τραϊανός 12 (1), Σταθάκης 2, Μάρτζος 12 (3), Ραζής 13 (3), Δεληγιώργης 6 (1), Πλιούκας, Γρύλλης, Κυρίτσης, Τζόρτζεβιτς 9.