Την δεύτερη επιτυχία της σημείωσε η Εθνική ομάδα των Παίδων και προκρίθηκε στην επόμενη φάση..Επικράτησε με 68-60 της Ρωσίας και συνεχίζει αήττητη την 2η μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Ουκρανία.
Αναλυτικά στατιστικά του Χανιώτη Α.Κόνιαρη.
Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η Εθνική Παίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 68-60 της Ρωσίας.
Βασιζόμενη στους Χαραλαμπόπουλο και Παπαγιάννη η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυναμικά με ένα σερί 7-0, ενώ προηγήθηκε και με 9 πόντους (11-2).
Οι Ρώσοι προσπάθησαν με πιεστική άμυνα να “ροκανίσουν” την διαφορά τα κατάφεραν, εκμεταλλευόμενοι παράλληλα και την αστοχία της Εθνικής από την γραμμή των βολών (είχε 4/12 στο πρώτο μέρος). Μείωσαν σε 24-22 στο 15, όμως, οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη αντέδρασαν εγκαίρως και με ένα επί μέρους σκορ 10-4, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 34-26.
Tο σκορ του ημιχρόνου το διαμόρφωσε με τρίποντο στην εκπνοή και μάλιστα υπό πίεση ο Δημήτρης Φλιώνης.
Στην επανάληψη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαθε επιθετική “καθίζηση”. Σε επτά λεπτά πέτυχε μόλις τρεις πόντους (ένα καλάθι του Χαραλαμπίδη και μια βολή του Σκουλίδα), δέχτηκε δεκατρείς και είδε τις “Αρκούδες” να προσπερνούν (για πρώτη φορά) με 37-39, στο 37).
Με δυνατή άμυνα και πρωταγωνιστές τους Φλιώνη και Μουράτο, η Εθνική ανέκτησε τον έλεγχο και “έχτισε” μια διαφορά 10π. (57-47, στο 35).
Οι Ρώσοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς (59-52), όμως, Χαραλαμπόπουλος και Φλιώνης ανέλαβαν δράση και αύξησαν ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις (64-52., στο 37)
Οι Ρώσοι προσπάθησαν με πιεστική άμυνα να “ροκανίσουν” την διαφορά τα κατάφεραν, εκμεταλλευόμενοι παράλληλα και την αστοχία της Εθνικής από την γραμμή των βολών (είχε 4/12 στο πρώτο μέρος). Μείωσαν σε 24-22 στο 15, όμως, οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη αντέδρασαν εγκαίρως και με ένα επί μέρους σκορ 10-4, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 34-26.
Tο σκορ του ημιχρόνου το διαμόρφωσε με τρίποντο στην εκπνοή και μάλιστα υπό πίεση ο Δημήτρης Φλιώνης.
Στην επανάληψη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαθε επιθετική “καθίζηση”. Σε επτά λεπτά πέτυχε μόλις τρεις πόντους (ένα καλάθι του Χαραλαμπίδη και μια βολή του Σκουλίδα), δέχτηκε δεκατρείς και είδε τις “Αρκούδες” να προσπερνούν (για πρώτη φορά) με 37-39, στο 37).
Με δυνατή άμυνα και πρωταγωνιστές τους Φλιώνη και Μουράτο, η Εθνική ανέκτησε τον έλεγχο και “έχτισε” μια διαφορά 10π. (57-47, στο 35).
Οι Ρώσοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς (59-52), όμως, Χαραλαμπόπουλος και Φλιώνης ανέλαβαν δράση και αύξησαν ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις (64-52., στο 37)
Πολύ καλή εμφάνιση από τον Φλιώνη, νέο ντάμπλ-ντάμπλ του Παπαγιάννη.
Ο Δ.Φραγκιαδάκης δεν αγωνίστηκε ενώ ο Χανιώτης Α.Κόνιαρης σε 16.05 λεπτά συμμετοχής, δεν σημείωσε καλάθι, επιχειρώντας 0/2 δίποντα και 0/1 τρίποντα.Πήρε δυο ριμπάουντ είχε τρεις αιφνιδιασμούς, ενώ χρεώθηκε με 5 φάουλ.
Δεκάλεπτα: 17-9, 34-26, 45-43, 68-60
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Κόνιαρης, Ντουζίδης, Καμάρας, Φλιώνης 16 (2), Μιχαλούτσος 6, Πεφάνης, Σκουλίδας 8, Ψυχίδης 3, Μουράτος 12 (1 τρίπ., 7/16 βολ.), Παπαγιάννης 12 (13 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος 11.
ΡΩΣΙΑ (Ζούκοφ): Σόπιν 2, Σαροντούποβ 1, Γιακούσιν 19 (2), Τσεμπούρκιν 8 (2), Σπακόφ, Ντομπρίνιν 8, Σαπιάνοφ, Προστσένκο 6, Μπίκοφ 1, Καρπένκοφ 15 (10 ριμπ.).
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Ελλάδα 2-0 4
2. *Ισπανία 1-0 2
3. Ρωσία 0-2 2
4. *Βέλγιο 0-1 2
* Ισπανία και Βέλγιο έχουν ένα ματς λιγότερο
1. Ελλάδα 2-0 4
2. *Ισπανία 1-0 2
3. Ρωσία 0-2 2
4. *Βέλγιο 0-1 2
* Ισπανία και Βέλγιο έχουν ένα ματς λιγότερο
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου