Ευρωπαϊκό Παίδων | Ελλάδα - Τουρκία 53-44.

Η Εθνική ομάδα Παίδων νίκησε 53-44 την Τουρκία και πέτυχε την έκτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ουρκανίας και τρίτη στη δεύτερη φάση τερματίζοντας έτσι πρώτη. Αναλυτικά στατιστικά του Δ.Φραγκιαδάκη, του Ηράκλειο και του Χανιώτη Α.Κόνιαρη.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με 20-13, αλλά παίζοντας εκπληκτική άμυνα κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να προηγηθεί με 32-21 καθώς έκανε επιμέρους σκορ 19-1. Οι Τούρκοι πέτυχαν μόλις 1 πόντο σε 14 αγωνιστικά λεπτά χάρη στην εκπληκτική άμυνα της Εθνικής. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Μάνου Μανουσέλη μπροστά με 36-29.

Στην τελευταία περίοδο οι Τούρκοι επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης, ισοφάρισαν 36-36, αλλά η Εθνική Παίδων είχε και πάλι τις απαντήσεις. Παπαγιάννης και Χαραλαμπόπουλος πήραν βοήθειες από τους Φλιώνη, Κόνιαρη και Μιχαλούτσο και η διαφορά πήγε και πάλι σε διψήφια επίπεδα με το τελικό 53-44 να βρίσκει τους παίκτες μας να πανηγυρίζουν την πρόκριση στα προημιτελικά ως πρώτοι και αήττητοι από τη δεύτερη φάση.

Ο   Δ.Φραγκιαδάκης του Ηράκλειο  αγωνίστηκε οκτώ λεπτά και είχε 0/2 τρίποντα και πήρε 2 ριμπάουντ.
Ο Χανιώτης Α.Κόνιαρης σε 25 λεπτά συμμετοχής,σημείωσε 9 πόντους με  1/2 δίποντα και 2/4 τρίποντα και 1/2 βολές.Πήρε ενα ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και 2 αιφνιδιασμούς και χρεώθηκε 3 φάουλ.

Δεκάλεπτα: 15-11, 20-24, 29-36, 44-53
Τουρκία (4/7 βολές, 14/32 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 37 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 20 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα): Γκαζί, Γιουρτσεβέν 3, Ερντέμ, Τασκιράν 16, Αρνά 13 (3), Ούλκερ 5 (1), Ντουρμάζ 3, Μπεσόκ, Μπαϊράκ 2, Χαβσά 2.
Ελλάδα (7/11 βολές, 17/36 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 34 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 10 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα): Κόνιαρης 9 (2), Καμάρας, Φλιώνης 4, Μιχαλούτσος 6 (1), Πεφάνης, Σκουλίδας 2, Φραγκιαδάκης, Μουράτος 6, Παπαγιάννης 16 (9 ριμπάουντ, 2 κοψίματα), Χαραλαμπόπουλος 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)....