Α2 | Την ήττα στα Τρίκαλα, με 68-83 γνώρισε ο ΟΦΗ.

Δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πολύ μεγάλο εμπόδιο των (εκ των πρωτοπόρων  Τρικάλων ο ΟΦΗ, στην πολύ δύσκολη αποστολή που είχε έτσι κι αλλιώς στην Θεσσαλική πόλη, για την 17η αγωνιστική της Α2 Εθνικής μπάσκετ Ανδρών.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού, ήταν ανταγωνιστική   για 25 λεπτά, αλλά η κόπωση και η αύξηση ρυθμού των αντιπάλων την κατέβαλλαν, και τελικά οι γηπεδούχοι να πάρουν άνετα τη νίκη στο τέλος με 83-68.

Η ιστοσελίδα  sportrikala.gr, αναφέρει:
Τα «Aries Τρίκαλα» χωρίς κόπο νίκησαν τον ΟΦΗ με 83-68   και συνεχίζουν την πορεία του για την Α1!

Δυνατό ξεκίνημα για τα Τρίκαλα με καλή άμυνα στο πρώτο λεπτό και προβάδισμα με 4=0.
Ο ΟΦΗ με μπροστάρη τον τρικαλινό Κώστα Μπαλάφα προσπάθησε να μειώσει, έτσι 4 λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν στους 3 πόντους, αλλά η τρικαλινή ομάδα βρήκε τρόπο αντίδρασης και το σκορ πήγε στο συν 8 3’28’’ πριν το τέλος.
Ο ΟΦΗ βρήκε λύσεις από την γραμμή του τρίποντου και στο τελευταίο δίλεπτο ο αγώνας έγινε ντέρμπι, με το 17-16.
Ενώ στα 3’’ ο Κατσαρές κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ. Ευστόχησε και έγραψε το 19-16 που ήταν το σκορ δεκαλέπτου.
Ενώ η φάση του αγώνα το… τρίποντο του Χαρισμίδη για το 23-17 μετά από ενάμιση λεπτό αγώνα!
Πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο το σκορ στο 29-21.

Ο Κώστας Μπαλάφας με 4 προσωπικούς πόντους έριξε ξανά την διαφορά, για να έρθει η απάντηση με τρίποντο του Κατσαρέ για το 32-25 3 λεπτά πριν το ημίχρονο. Ενώ στα 2’46’’ η μεγαλύτερη διαφορά στον συν εννιά τα Τρίκαλα.
Το ημίχρονο έληξε με 38-30 και την τρικαλινή ομάδα να μην έχει βρεθεί ποτέ πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα.
Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με κάρφωμα ο Χαρισμίδης έδωσε για πρώτη φορά αέρα 10 πόντων για τα Τρίκαλα.
Ο ΟΦΗ με τρίποντα αντέδρασε και έτσι μετά από τρία λεπτά αγώνα η διαφορά ήταν στους 4.
Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να πάρουν ξανά διαφορά, αλλά η απάντηση από τον Μπαλάφα με τρίποντα έφερε το 47-44 πέντε λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.
Η καθαρή σκέψη επέστρεψε στα Τρίκαλα και έτσι 3’ πριν το τέλος ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους για πρώτη φορά, μετά από τρίποντο του Κακλαμάνου.
Ενώ λίγο αργότερα με βολές του Κατσαρέ η διαφορά έφτασε στους 14.
Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι ομάδες προσπάθησαν να είναι προσεχτικές και τα Τρίκαλα έκλεισαν με σημαντική διαφορά των 13 πόντων και το 65-52.
Το πρώτο καλάθι για το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν για τα Τρίκαλα και ο Αγγελακόπουλος ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους.
Όσο περνούσαν τα λεπτά τα Τρίκαλα έδειχναν ότι η νίκη ήταν δική τους υπόθεση. Έτσι 7 λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν στο 70-53.
Ο ΟΦΗ βρήκε ξανά την ευστοχία του από τα τρίποντα, έτσι 4 λεπτά πριν το φινάλε η διαφορά έπεσε στους 11.
Δυο λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 81-67.
Το τελικό 83-68 επί της ουσίας έδειξε ότι η νίκη των Τρικάλων ήρθε όντως εύκολα.
Απο τον ΟΦΗ ο Τρικαλινός Μπαλάφας πάλευε μόνος του, σημειώνοντας 24 συνολικά πόντους!!!
Διαιτητές: Ξενικάκης - Ταρενίδης - Λαζαρίδης

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-30 (ημ.), 65-52, 83-68 (Τελικό)
Aries Trikala BC (Γ. Τζήμας): Λεπενιώτης, Τσιλούλης, Ψύρρας, Γκιουλέκας 14 (2), Κατσαρές 18 (1), Τσούτσος 7 (1), Κακλαμάνος 17 (5), Αγγελακόπουλος 8 (1), Πελίγκος, Χαρισμίδης 15 (1), Φούντας 2, Τριανταφύλλου 2
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτσόγλου 8 (2), Πετράκης 9 (3), Τραϊανός, Ντοϊτσίνοβ 6, Καραδολάμης 7 (1), Σιώπης, Κιτσούλης 10 (1), Μπαλάφας 24 (3), Ματαλόν 4 (1).

πηγη φωτο:" sportrikala.gr"