Α2 | Σε περιπέτειες μπαίνει το Ηράκλειο, που έχασε στο Λίντο από τον Ερμή Λ. με 63-69.

Σε μεγάλες περιπέτειες μπαίνει η ομάδα του Ηράκλειο που έχασε στο Λίντο από τον Ερμή Λαγκαδά με 63-69 στο πλαίσιο της  17ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών και δυσκολεύει σημαντικά την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε καλά αλλά δεν υπήρχε ανάλογη συνέχεια, λόγω των πολλών λαθών και χαμένων βολών και και την αστοχία έξω από τα 6.75.

Όταν μία ομάδα θέλει να έχει στόχους, πρέπει να κερδίζει παιχνίδια που η νίκη χαρακτηρίζεται μονόδρομος, όπως ανέφερε πρόσφατα ο προπονητής του Ηράκλειο Β.Ράλλης.Σήμερα το απόγευμα στο Λίντο αυτό δεν έγινε και η ομάδα της πόλης μας γνώρισε την ήττα από μια ομάδα με τους ίδιους στόχους, κάνοντας την υπόθεση παραμονής να  δυσκολεύει εξαιρετικά, ψάχνοντας αλλού  νίκες για να καταφέρει να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Το σύνολο του Βασίλη Ράλλη, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο ξεκίνημα και διατήρησε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του παίρνοντας προβάδισμα έξι πόντων με την λήξη του  (20-14).

Η συνέχεια στο 2ο δεκάλεπτο ήταν ανάλογη αλλά ένα  αντιαθλητικό φάουλ στον Μ.Αρναουτάκη, έφερε εκνευρισμό, με αποτέλεσμα να γίνουν πολλά λάθη και να χάσουν το προβάδισμα οι γηπεδούχοι, ημίχρονο με 32-33.

Στην επανάληψη αν και ξεκίνησε καλά το Ηράκλειο (36-33), στην συνέχεια έχασε την επαφή με το καλάθι σημειώνοντας μόνο 6 πόντους σε 9 λεπτά αγώνα (αιτία της αστοχίας στις βολές και στα τρίποντα) κλείνοντας το δεκάλεπτο  -8 (42-50).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι "μπλε' μπήκαν αποφασισμένοι και επανέκαμψαν (47-55) στο 33'.
Ωστόσο όταν έχεις 48% στις βολές και 11% στα τρίποντα και 20 λάθη, είναι δύσκολο να διατηρήσεις τα ηνία του σκορ και να  πάρεις την νίκη, με τους  φιλοξενούμενους να είναι στην θέση του οδηγού και να παίρνουν το ροζ φύλλο.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ- ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ  63-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:    20-14, 32-33, 42-50, 63-69
Διαιτητές: Καλδίρης-Μαλανδρής-Καραβίτης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης):  Αρναουτάκης Μ. 2, Κωτούλας, Στεφανάκης 10 (1), Πέλκιτς 22 ( 9 ρ.), Σακελλαράκης 6 ( 9 ρ., 3 μπλ.),  Αρναουτάκης Γ. 3,  Αγαπιάδης 7 (1), Ντιαλλό 8,  Γκοντόπουλος 5 (0/8 τρ.).
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Ξουρίδας):  Καϊκλής 1, Ιωακειμίδης 14 (4 κλ.), Καμαριώτης 3, Πλιούκας 6 ( 4 ασ.), Καλογιαννίδης 2, Αναγνωστόπουλος 10 (3), Γεωργίτσης 14 (3),  Παρίτσης 7 (1), Κάσουρας 2.