Ηράκλειο | Ηττήθηκε από το Λαύριο στο Λίντο (71-78),Video .

Τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας μπάσκετ γνώρισε σήμερα το «Ηράκλειο» που στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής ηττήθηκε με 71-78 στο Κλειστό του Λίντο.

Οι παίκτες του Β. Ράλλη φάνηκαν επηρασμένοι από την απουσία του Γιοβάνοβιτς και το σοβαρό περιστατικό που συνέβη με την υπόθεση ντόπινγκ και δεν μπόρεσαν από την αρχή του αγώνα να μπούνε στο ματς. Άλλωστα αυτό φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο το «Ηράκλειο» βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-20.

Η διαφορά αυτή αυξήθηκε στο +15 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το Λαύριο να προηγείται με 27-42.

Με νέα προσπάθεια το Ηράκλειο στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα επιμέρους 22-11, η διαφορά κατέβηκε στους 5 (49-54), λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, για να λήξει αυτή 50-56. Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο η παρουσία των παικτών του Ηράκλειο θα μπορούσε κάλλιστα να χαρακτηριστεί συγκλονιστική, καθώς έφτασαν τον αγώνα στον πόντο 63-64, πέντε λεπτά πριν το σφύριγμα της λήξης.

Κάπου εκεί όμως η κούραση κατέβαλε τους γηπεδούχους και σε συνδυασμό με την ευστοχία στις βολές από την ομάδα του Λαυρίου να γίνει το +7 υπέρ τους (65-72) και εκεί ουσιαστικά να χαθεί ο αγώνας για το Ηράκλειο, το οποίο αν είχε καλύτερο ξεκίνημα και παρουσία στο πρώτο μέρος, θα μπορούσε να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 27-42 (ημίχρονο) 50-56, 71-78

Ηράκλειο (Β. Ράλλης): Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας 5 (1), Στεφανάκης 24 (4), Πέλκιτς 5, Σακελλαράκης 9 (1), Αρναουτάκης Γ. 6, Αγαπιάδης 8, Σωχωράκης 2, Γκοντόπουλος 11 (1).

Λαύριο (Χ. Σερελής): Μαρκομιχάλης,Τρικαλλιώτης, Τσίρος 8 (2), Παγώνης, Γιαννακόπουλος 35 (3), Λυμπερόπουλος 12 (2), Περράκης 8 (1), Ψωμαδέρης 11 (2), Πασχάλης 4.