ΟΦΗ | Στο ίδιο έργο θεατές !! Ήττα στην παράταση με 105-97 (86-86 κ.α) από τον Αρκαδικό.

Ούτε μια , ούτε δυο ...αλλά για έκτη φορά φέτος, ο ΟΦΗ πήγε στην παράταση, αν και βρισκόταν μπροστά στο σκορ, γνωρίζοντας τελικά την ΄ηττα απο τον Αρκαδικό στην Τρίπολη,  στα πλαίσια της 29ης Αγωνιστικής (και προτελευταίας), της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.Παρακολουθήστε video...
Παρακολουθήστε στο video που ακολουθεί τα πλάνα από τα τελευταία συγκλονιστικά  δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας.Yt video : arcadiaportal.

Αντιγράφουμε απο το επίσημο site του ΟΦΗ  :
Στο ίδιο έργο θεατές για την αγαπημένη μας ομάδα.Για έκτη φορά φέτος πήγε το παιχνίδι στην παράταση,( αυτήν την φορά εντελώς άδικα), γνωρίζοντας την ήττα στην Τρίπολη από την ομάδα του Αρκαδικού με 105-97, στα πλαίσια της 29ης Αγωνιστικής της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Η ομάδα μας σε ένα ακόμα παιχνίδι έφτασε στην..βρύση αλλά δεν ήπιε νερό, καθώς  9 δέκατα πριν τη λήξη ήταν μπροστά  με τρεις πόντους 86-83.
Σε νεκρό χρόνο χρόνο οι διαιτητές χρέωσαν τον Α.Σιζόπουλο με φάουλ την προσπάθεια του Τσοτρα για τρίποντο με αποτέλεσμα να εκτελέσει 3/3 βολές και να ισοφαρίσει σε 86-86, με τον πάγκο της ομάδας μας, να διαμαρτύρεται έντονα για εκτός χρόνου φάση.
Η παράταση είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς οι παίκτες του ΟΦΗ μη θέλοντας να πιστέψουν τι έγινε και έχασαν το παιχνίδι μέσα από τα χέρια τους,  δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα να διεκδικήσουν τη νίκη στο τελευταίο παιχνίδι του Αρκαδικού στην Τρίπολη.
Η αναμέτρηση στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τον Αρκαδικό να προηγείται με 12-16 (03:21’’) και 17-23 (01:47’’) για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με την αρκαδική ομάδα να προηγείται στο σκορ 21-28 (-7).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά, ο Αρκαδικός  προηγήθηκε με σκορ 23-30 (08:34’’) και απέκτησε διαφορά 12 πόντων 23-35 (07:03’’).
Με σερί 7-0 ο Αρκαδικός ανέβασε την διαφορά στους 21 πόντους (45-24, 03:29’’).
Η ομάδα μας όμως αντέδρασε και απάντησε μειώνοντας  την διαφορά στο σκορ στους -9 (38-47) στο τέλος του δεύτερου δεκάλεπτου.
Στην τρίτη περίοδο ο Αρκαδικός συνέχισε να προηγείται στο σκορ με αποτέλεσμα στα 03:42’’ να είναι μπροστά με 10 πόντους (54-64).
Από εκείνο το  σημείο όμως ο ΟΦΗ με σφικτή άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές,, με ένα σερί 7-1 μείωσε στους -4 (61-65, 01:47’’) για να κλείσει η τρίτη περίοδος με τον Αρκαδικό μπροστά στο σκορ στους -8 (69-61).
Η τέταρτη περίοδος ήταν όλα τα λεφτά για την ομάδα μας.Ο Αρκαδικός προηγήθηκε αρχικά μέχρι και με 10 πόντους  (08:25’’ 63-73) αλλά ο ΟΦΗ απάντησε και μείωσε στους -6 (69-75), στο 04:56’’.
Στην συνέχεια η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι αφού ο ΟΦΗ ισοφάρισε 01:26’’ σε 78-78  και ο Σιζόπουλος με 3ποντο, έδωσε προβάδισμα (0:53:9 78-81).
O Τσοτρας σε νεκρό χρόνο εκτέλεσε 3 βολές καθώς κέρδισε φάουλ από τον π Σιζόπουλο και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

105-97
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΟΦΗ   105-97 (86-86 κ.α.)ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  28-21, 47-38, 69-61, 86-86, 105-97
Διαιτητές:  Θεονάς, Σκούτας, ΠόνταςΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης): Παπαδάκης 13 (4 ασ.), Κοψαύτης 12, Τσιότρας 13 (5 κλ.), Υφαντής 7 (1), Γκιζογιάννης Σ. 27 (5/9 τρ., 9 ρ.), Κοσάνοβιτς 9, Γκιζογιάννης Α. 24 (4).
ΟΦΗ (Χουγκάζ): Κερασοβίτης 15 (1), Λιούις 15, Ορφανός 7 (1), Παπανικολάου,  Σιζόπουλος 23 (4 τρ., 4 ασ.), Παναγάκης 13 (3), Καραδολάμης 4, Μπαλάφας 10, Κατιάκος 10 (12 ρ.).