Γ΄Εθνική | Ηρόδοτος...όπως λέμε Χαλκίδα.Ηττήθηκε ο Εργοτέλης στο Μαρούσι.

Συγκλονιστικός ο Ηρόδοτος, απέναντι στην πρωτοπόρο Χαλκίδα, αφού διεκδίκησε την νίκη, μέχρι το τέλος, χάνοντας τελικά με 65-72.Δεν τα κατάφερε ο Εργοτέλης, καθώς γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Ν.Αμαρουσίου με 48-56...

Ο Ηρόδοτος εντυπωσιακός, ευτύχησε να έχει σε καλή μέρα πολλούς του παίκτες, παίρνοντας ως «προίκα» από το συγκεκριμένο παιχνίδι αρκετές χαμένες προσπάθειες και ριμπάουντ.
Οι παίκτες του Γ.Κόκκινου μπορεί  ουσιαστικά  να τους στοίχισε το ροζ φύλλο αγώνα, σε μια αναμέτρηση όπου όλες οι ομάδες της κατηγορίας ευελπιστούν να αποφύγουν την ήττα, αλλά σίγουρα απέδειξαν ότι δεν τους ανήκει η βαθμολογική θέση που βρίσκονται.
Κι αν κάποιοι συνέχιζαν στωικά να πιστεύουν ότι οι φιλοξενούμενοι θα έκαναν "Κυριακάτικο περίπατο", αυτοί ήταν μάλλον… «μετρημένοι», καθώς η «μερίδα του λέοντος» της λεγόμενης καλής ψυχολογίας, είχε  μεταπηδήσει σε αντίπαλο στρατόπεδο, αυτό των γηπεδούχων.
Αγωνιστικά το παιχνίδι αρχίζει δυναμικά για τον Ηρόδοτο που μπήκε αποφασισμένος, προηγήθηκε της Χαλκίδας στο δεκάλεπτο (26-19), αλλά και στο ημίχρονο (44-33), ενώ στην τρίτη περίοδο ακόμα και με είκοσι πόντους (56-36)!!!.
Πάντως οι γηπεδούχοι εκφράζουν παράπονα από τη διαιτησία των κ. Μπανασάκη, Κώτσου ειδικά στην τελευταία καθοριστική περίοδο.
Οι παίκτες του Λευτέρη Καλογήρου, κατάφεραν να γυρίσουν το εις βάρος της σκορ και να επικρατήσουν τελικά με 65-72, παίρνοντας  την 14η νίκη τους στο πρωτάθλημα.
Κορυφαίοι σκόρερ για την ομάδα της Αλικαρνασσού οι Β.Μαϊστρέλης,Μαυρόπουλος,Κολοβός, και Παπαδογιαννάκης.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ- ΧΑΛΚΙΔΑ 65-72
Δεκάλεπτα: 26-19, 44-33, 60-52, 65-72
Διαιτητές: Μπανασάκης, Κώτσου
Ηρόδοτος (Κόκκινος): Παπαδογιαννάκης 7(1), Οικονόμου 2, Κολοβός 8(2), Μαϊστρέλης Β. 26(6) Αρβανίτης 2, Σταθάκης 5, Μαυρόπουλος 12(1), Αποστολίδης 3(1)
Χαλκίδα (Καλογήρου): Γεώργαρος 12(2), Πανταζής 2, Αγγέλου 3(1), Κατσούλας 11 (2), Τομαράς 24 (2), Σαμουρέλης 8, Σωτηρίου 2, Πούλος 10(2)

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ- ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 56-48

Η Νίκη Αμαρουσίου επικράτησε του Εργοτέλη με 56-48 και κάλυψε και την διαφορά του πρώτου αγώνα, στον οποίο οι "κιτρινόμαυροι"  είχαν νικήσει με 77-72.
Η ομάδα του Γ.Μακράκη παρατάχθηκε με   5 έφηβους  (Χρήστο και Γιώργο Σκάνδαλο, Χριστοδούλου, Ρεντούμη και Σπανό και χωρίς τους Πάντσιο, Γεωργοπαπαδάκο, Τσαμπά αλλά και τον Αντώνη Γρύλλη, στον οποίο δεν δόθηκε άδεια από το στρατό.
Μάλιστα ο νεαρός Γ.Σκάνδαλος (που έχει γεννηθεί το 1996), άνοιξε και λογαριασμό στην Γ΄Εθνική, σημειώνοντας τον πρώτο του πόντο.

Διαιτητές: Μπλέτσας-Σπυρόπουλος
Δεκάλεπτα: 7-12, 26-21, 47-29, 56-48
Νίκη Αμαρουσίου (Χατζής - Ραχωβίτσας): Λαμπρόπουλος, Κακαβάς 8, Γιαννάκης, Γαπκιάδης 16 (2), Κοντογιάννης 5, Κυπριτζόγλου 4, Γιαουρτόγλου 14 (1), Τάσιος 4, Ευαγγελίτσης, Χαντζής, Γιατράκος , Χαραλαμπάκης 5
Εργοτέλης (Μακράκης): Σκανδάλος Χρ. 20 (2), Χαριτάκης, Χαλκιαδάκης 2, Χριστοδούλου, Παναγιωτάκης 4, Γρύλλος 4 (1), Σκανδάλος Γ. 1, Φλιάτης 7 (1), Γρύλλης 3, Ρεντούμης, Κομψέλης 7, Σπανός.