17ο Εργασιακό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Ρεθύμνου | Πρωταθλητής 2012 :Haagen Dazs.

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 8 Απριλίου το 17 Εργασιακό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του Πανεπιστημίου Κρήτης στου Γάλλου με ένα συναρπαστικό μεγάλο Τελικό ανάμεσα στους περυσινούς πρωταθλητές Επιχειρηματίες και την ισχυρή ομάδα των Haagen Dazs.

Ο μεγάλος τελικός τα είχε όλα. Πάθος, ένταση, τρίποντα, τάπες, μέχρι και καρφώματα με  μεγάλο νικητή στα τελευταία δραματικά λεπτά την ομάδα των Ηaagen Dazs με 74 - 70....

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τα Haagen Dazs να μπαίνουν πιο δυνατά και να χτίζουν μια διαφορά 10 πόντων με πρώτο  βιολί τον ηγέτη τους Χρήστο Γκογκίτσα όπου και σημείωσε 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.
Οι Επιχειρηματίες αντίδρασαν στην επίθεση και με μπροστάρηδες  τους Κατσαντώνη, Βασιλάκη και Καθαράκη ροκάνισαν την διαφορά  και έφεραν τους πρωταθλητές σε απόσταση βολής 20-22.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Haagen Dazs συνέχισαν το ίδιο επιθετικά με τον Θερμιώτη να αναλαμβάνει το σκοράρισμα  και τον Κιαγιαδάκη να απαντάει για τους Επιχειρηματίες το ημίχρονο θα κλείσει με 40 - 44 υπέρ των Haagen Dazs που έδειχναν να ελέγχουν το ματς.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ρεσιτάλ του Μελχή Καλαιτζάκη που με 4 συνεχόμενα τρίποντα ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους και με βοηθό τον Νίκο Πολιτάκη που σημείωσε άλλα δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσαν στην ομάδα τους μία διαφορά 10 πόντων στο τέλος του 3 δεκαλέπτου (65-55). Και φτάνουμε στο τελευταίο και δραματικό δεκάλεπτο όπου οι Επιχειρηματίες έκαναν την αντεπίθεση τους και μάζεψαν  την διαφορά εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των αντιπάλων τους και την αφλογιστία τους και πέρασαν μπροστά στο σκορ 3 λεπτά πριν το τέλος με καλάθι του πολύ καλού Καθαράκη.(70-69) Αυτό αφύπνισε τα Haagen Dazs που με Πηγουνάκη, Πολιτάκη  και Γκογκίτσα να είναι ψύχραιμοι γύρισαν το ματς και πανηγύρισαν  την μεγάλη νίκη.

Κορυφαίοι από τους νικητές οι Γκογκίτσας 16π., Πολιτάκης 17(3τρ), Καλαιτζάκης 20π.(6/9 τρ.) και Θερμιώτης 13π. Από τους Επιχειρηματίες κορυφαίοι ο Κιαγιαδάκης με 12 π.και με πολυ καλή άμυνα, ο Βαγγέλης Βασιλάκης με 20π(4τρ), Καθαράκης με 14π.(2τρ.) και στο πρώτο ημίχρονο ο Κατσαντώνης σε άμυνα και  επίθεση. Δίκαια λοιπόν πρωταθλήτρια ομάδα τα Haagen Dazs βάση της  εικόνας της όχι μόνο στον τελικό αλλά και σε όλο το πρωτάθλημα ενώ άξιος αντίπαλος στάθηκαν οι Επιχειρηματίες και δίκαια θεωρούνται και οι δύο οι καλύτερες ομάδες του Πρωταθλήματος  τα τελευταία τρία χρόνια. (Σχολιασμός - Κανακάκης Γιώργος)
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ - HAAGEN DAZS 70 - 74
Διαιτητές:Νοβάκος,Θεοδωρουλάκης
Δεκάλεπτα:20-22,40-44,55-65,70-74