Γ΄Εθνική | Βήμα ανόδου μετά απο 3 παρατάσεις το Ηράκλειο-Νίκη ανάσα για τον Εργοτέλη.

(infobasket.gr):Μεγάλη δυσκολία συνάντησε το Ηράκλειο στην Μυτιλήνη, αλλά τελικά κατάφερε και επικράτησε της Γέρα στον πόντο στην τρίτη παράταση με 101-100.
Οι γηπεδούχοι εμφανώς ανανεωμένοι μετά τον ερχομό του Βασίλη Μάντη στο πάγκο της ομάδας άλλαξαν… ρότα και βρέθηκαν ένα βήμα πριν τον θρίαμβο, όμως οι πιο παραγωγικοί παίκτες της ομάδας Χολέβας και Ζεστός έμελλε να είναι και μοιραίοι στα τελευταία λεπτά, καθώς μετά από λάθος πάσα του πρώτου και χαμένες βολές του δεύτερου οι φιλοξενούμενοι πήραν την νικηφόρα ανάσα.

Έτσι, οι παίκτες του Μανόλη Δημητριάδη για ακόμα μια φορά στάθηκαν μέχρι τέλους κλέβοντας το φύλλο αγώνα από το κλειστό της Νεάπολης αποτρέποντας το σύλλογο από μια αναπάντεχη ήττα που ίσως τους κόστιζε την άνοδο.

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 100-101 (67-67 κ.α, 77-77 α’ παρ., 89-89 β′ παρ)
Διαιτητές: Τσιόκας, Αναγνώστου
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 11-16, 17-14, 24-20
ΓΕΡΑ (Μάντης): Χολέβας 29 (7), Γ. Ζεστός 22 (1), Σαρήμπαλης 11 (3), Ιμπέζα 12, Γρ. Ζεστός 14 (1), Χρυσός 6, Τσολάκης 3 (1), Βολικάκης 3 (1)
ΗΡΑΚΛΕΙΟ(Δημητριάδης): Χαρίσης 25 (3), Πετράκης 22 (4), Κωτούλας 16, Στεφανάκης 11 (3), Καραλής 7, Πάλλης 4, Αγαπητός 5, Αρναουτάκης 3,
Εργοτέλης – Λιβαδειά 82-69
Φώτο απο: sporfm.gr
-Νίκη παραμονής για τον Εργοτέλη, που επέστρεψε στις νίκες μετά από 4 αγωνιστικές, επικρατώντας της Λιβαδειάς με 82-69. Το συγκρότημα του Γ.Μακράκη ήταν καλύτερο σε όλο τον αγώνα, με παίκτες συγκεντρωμένους απόλυτα στους στόχους τους.Με διάθεση για άμυνα και ποικιλία επιθέσεων κατάφερε (ειδικά στο 2ο δεκάλεπτο), να έχει παει την διαφορά στο σκορ στο +19 (35-16) στο 14’.Στο τρίτο την εκτόξευσε στο  +20  (57-37) 26’:30’’.Όμως κάπου εκεί έχασαν λίγο την συγκέντρωσή τους, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν, αλλά τελικά οι "κιτρινόμαυροι", νίκησαν με 82-69, αλλά έχασαν την ευκαιρία να καλύψουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (είχαν χάσει με 18 πόντους) προκειμένου να έχουν το προβάδισμα σε περίπτωση διπλής ισοβαθμίας.
Πάντσιος-Τσαμπάς και Παπαδημητρίου κορυφαίοι σκόρερ, ενώ για τους Βοιωτούς ξεχώρισε ο Αλεξίου.
Τα δεκάλεπτα: 21-12, 48-32 (ημίχ.), 59-44, 82-69.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Συντυχάκης, 5 (1) Χαλκιαδάκης, Μανώλας 8, Γρύλλος, Παπαδημητρίου 14 (3), Παναγιωτάκης 6 (2), Παπαδογιαννάκης, Πάντσιος 24 (1), Γεωργοπαπαδάκος 9 (1), Κομψέλης 2, Τσαμπάς 14.

ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Π. Αριδάς): Ταμπίτσικας 2, Αλεξίου 23 (3), Τερματζίδης 9 (3), Καρτσωνάκης 4, Μουρατίδης 16 (2),  Κουλουριώτης 10, Κατσαλίγκος, Σκορδάλης 3,  Κρασόπουλος 2.