Παραμένει στην τετράδα ο ΟΑΧ με υπογραφή Τζάκσον

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι ο ΟΑΧ πήρε το θετικό αποτέλεσμα στο καλάθι (68-66) απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι γηπεδούχες παρόλο που αντιμετώπισαν προβλήματα καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού κατάφεραν να κρατήσουν το ροζ φύλλο στα Χανιά και να πανηγυρίσουν τη ακόμα μια νίκη μετα την επανέναρξη.  Με οδηγό την Τζάκσον η ομάδα της Κρήτης προσπέρασαν τις Μπράουν και Βιντζιλαίου και παρά τις… πληγές που του δημιούργησαν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και να γράψουν το 6-7 στην σειρά του πρωταθλήματος.

Οσον αφορά το παιχνίδι η ομάδα της Κρήτης ήταν αυτή που μπήκε δυνατά (10-5), όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα με ένα σερί 5 πόντων κατάφερε να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια και στη συνέχεια να πάρει τα ηνία με καλάθι της Μπράουν (10-13 στο5’). Οι γηπεδούχες αν και προσπάθησαν να ισορροπήσουν, «κολλήσαν» στο σκοράρισμα και έτσι είδαν την ομάδα από τα Γιάννινα να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 18-17. Τα πράγματα δεν πήγαν και τόσο καλά στην έναρξη της 2ης περιόδου, ο ΠΑΣ Γιάννινα σταθερός στην απόδοση του συνέχισε να οδηγεί την κούρσα και να παίρνει προβάδισμα +5 (35-30) με μια πρώην… Χανιώτισσα, Σταυριανή Βιντζιλαίου (που μέχρι και το ημίχρονο έγραψε 15 πόντους). Η Τζάκσον προσπάθησε να σώσει την κατάσταση, όμως η περίοδος ολοκληρώθηκε στο -3 (35-32) για τον ΟΑΧ.

Το παιχνίδι της Χανιώτικης ομάδας έγινε πιο αποτελεσματικό, με την έναρξη του δευτέρου μισού. Οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν την δύναμη της ρακέτας και με τις Λίτσι και Τζάκσον κατάφεραν να ισορροπήσουν το σκορ σε 38-38 και 40-40. Η Τζάκσον μια βολή και ένα καλάθι έδωσε προβάδισμα στο +3 και η Λιτσι στη συνέχεια έγραψε το 46-42 στο 26΄. Η απόσταση άνοιξε και άλλο με την Τζάκσον να σκοράρει για το 51-43. Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε απάντηση καθώς με ένα μίνι σερί έξι πόντων μείωσε στους επτά με την Βιντζιλαίου να διαμορφώνει το σκορ της περιόδου σε 51-48 και να βάζει πάλι σε… μπελάδες την ομάδα των Χανίων.

Στα δύο πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου οι δυο ομάδες βασίστηκαν στην άμυνα τους, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει στα ίδια ποσοστά. Η Ψυχογιού ξεκόλλησε τον πίνακα με δύο συνεχόμενα καλάθια, τα οποία έδωσαν «ανάσα» στον ΟΑΧ μέχρι και το 33ο λεπτό όπου η Σαρηγιαννίδου έδωσε και πάλι ελπίδες στην ομάδα της. Η Μπράουν ένα λεπτό πριν από το τέλος έβαλε και άλλους μπελάδες στον ΟΑΧ (63-61 και 67-66), όμως η Τζάκσον για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι εντός έδρας έβαλε τα πράγματα στη… θέση τους και έδωσε την νίκη στον ΟΑΧ διατηρώντας το αήττητο του Κλαδισού. Έτσι η ομάδα της Κρήτης να πανηγυρίσε στο καλάθι (68-66) και διατήρησε τη θέση της στην τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

ΟΑΧ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 68-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 32-35, 51-48, 68-66
Διαιτητές: Μπούκας-Παπαδόπουλος Χ.-Γεράνιος
ΟΑΧ (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη, Μπιν 11, Θεοδώρου 7, Νταουντάκη, Ψυχογιού 4, Παπαδάκη, Λίτσι 11 (1), Ντράμοντ 13 (1), Τζακσον 22.
ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 3, Σαρηγιαννίδου 8, Ντάλα, Κατσαμούρη, Γκρέις 9 (1), Μπράουν 27 (3), Χρηστάκη, Νιντζιλαίου 19.