Πάλεψε η Εθνική αλλα έχασε ελπίδες και Φασούλα

Πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της η γεμάτη απουσίες Εθνική Γυναικών, αλλά λύγισε απέναντι στη Σλοβενία σε αγώνα για τον Α΄Ομιλο των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2021 που έγινε στα Δύο Αορακια Ηρακλείου.

Γνώρισε την ήττα με 77-70 με τις ελπίδες για την κατάληψη της πρώτης θέσης του ομίλου να λιγοστεύουν, ωστόσο, υπάρχουν ακόμα δύο παιχνίδια τον Φεβρουάριο.

Ο σοβαρός τραυματισμός της Φασούλα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξε τη μορφή του αγώνα με την Εθνική να στερείται  τις υπηρεσίες της. Η Αννα Νίκη Σταμολάμπρου έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι που μαζί με τις Νικολοπούλου και Σπανού αποτέλεσαν τις βασικές λύσεις στην επίθεση για την Εθνική. Από την άλλη η Σλοβενία εκμεταλλεύτηκε την υπεροπλία της μέσα στο καλάθι με τις Εβανς και Λισετς, ενώ έβαλε και αρκετά ελεύθερα σουτ.

Η Σλοβενία αιφνιδίασε την Εθνική ξεφεύγοντας γρήγορα με 13-5 χάρη στην Εβανς που κυριάρχησε μέσα στην ρακέτα, με τον Βασίλη Μασλαρινό να αποσύρει στον πάγκο την Νικολοπούλου που φορτώθηκε δυο φάουλ βάζοντας στη θέση της την Αλεξανδρή, η οποία έδωσε ανάσα με πέντε μαζεμένους πόντους.

Οι βοήθειες από τις Σπανού και Σταμολάμπρου ήταν καθοριστικές με την ψαλίδα στο σκορ να κλείνει στους τέσσερις πόντους (15-11 στο 5’30’’).  Η Σλοβενία, η οποία διατηρούσε τα ηνία και τον έλεγχο του αγώνα με την Εβανς να έχει πετύχει 13 πόντους αλλά και να έχει χρεωθεί και δυο φάουλ, έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 28-20.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η Σλοβενία έφερε το ματς στο +10 (30-20), ωστόσο, η επιστροφή της Νικολοπούλου βοήθησε σημαντικά την Εθνική στο σκοράρισμα. Οι διεθνείς πίεσαν πολύ στην άμυνα, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και λύσεις στην επίθεση, με τρίποντο της Σταμολάμπρου στο 15’ έφεραν το ματς σε απόσταση αναπνοής (32-31) με το ημίχρονο να τελειώνει με 38-36 υπέρ της Σλοβενίας.

Η Εθνική ισοφάρισε (38-38) με την Φασούλα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 39-38 με βολή της Σταμολάμπρου, ενώ αμέσως μετά έγινε το 41-38 από την Σπανού με την Σλοβενία να μειώνει σε 41-40.

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 22.51 τραυματίστηκε η Φασούλα μετά από σύγκρουση με την Κρόσελι, δεν μπόρεσε να συνεχίσει και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Το σοκ του τραυματισμού αποσυντόνισε την Εθνική με τη Σλοβενία να τρέχει ένα επιμέρους 16-2 (54-43, 26’30’’) με τις διεθνείς να προσπαθούν να ανακάμψουν μειώνοντας σε 57-53. Με τη Σπανού στον πάγκο φορτωμένη με τέσσερα φάουλ ο Βασίλης Μασλαρινός προσπαθούσε να βρει λύσεις μέσα στο καλάθι με την αντίπαλο να παίρνει και πάλι διαφορά (64-53) λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Δυο τρίποντα από τις Σταμολάμπρου και Αλεξανδρή έδωσαν ανάσα στην Ελλάδα (60-64) την ώρα που η Σπανού είχε φορτωθεί με τέσσερα φάουλ και δεν υπήρχαν λύσεις μέσα στο καλάθι. Παρόλα αυτά συνέχισε να παλεύει μείωσε και άλλο  (68-71) με τις Εθνική να μην καταθέτει τα όπλα. Το τρίποντο της Ντέμπελιακ ενάμισι λεπτό από το τέλος έδωσε αέρα επτά πόντων στη Σλοβενία κάνοντας το 77-70 που ήταν και το τελικό σκορ.

Η Βουλγαρία δεν επέστρεψε στην Ισλανδία να την αμφισβητήσει. Από την πρώτη περίοδο που σφραγίστηκε με το επιμέρους 21-7 είχε τον πρώτο λόγο και έφτασε στη νίκη με 74-53. Πλέον βρίσκεται στο 2-2 στον Α’ Όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2021, όμιλο στον οποίο αγωνίζεται και η Ελλάδα. Η Ισλανδία βρίσκεται στην τελευταία θέση με 0-4.

ΕΛΛΑΔΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ 70-77

Διαιτητές: Γιαλμάν (Τουρκία), Στόικα (Ρουμανία), Οβίνοφ (Ρωσία)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-28, 36-38, 54-64,70-77

Ελλάδα (Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 22(4), Μποσγανά 8, Νικολοπούλου 15(1), Σπανού 9, Χριστινάκη 3(1), Αλεξανδρή 8(2), Βιντσιλαίου 2, Πατεράκη, Παπαδοπούλου, Δίελα, Φασούλα 3.
Σλοβενία (Γκργκιτς): Τσβιγιάνοβιτς, Πρέζελ 10, Σένιτσαρ 2, Λίσετς 12, Ντέμπελιακ 10(2), Κρόσελι 10(2), Ομπλακ 7(1), Γκόριτς 4, Εβανς 22.