Εργοτέλης και Ρέθυμνο στον τελικό Κυπέλλου της ΕΚΑΣΚ

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με δύο ώρες καθυστέρηση, ο Εργοτέλης πανηγύρισε τη νίκη της Ακαδημίας Ρεθύμνου με 74-63. Έτσι θα συναντήσει το Ρέθυμνο, που πέρασε άνευ αγώνα, στον τελικό του κυπέλλου της ΕΚΑΣΚ την Τετάρτη 14/10.

Όσον αφορά το παιχνίδι στο Λίντο, η Ακαδημία ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο παρκέ, κάνοντας το 9-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρηση. Ο Καρλάφτης όμως πήρε απο το… χέρι την ομάδα του και με τρία εύστοχα τρίποντα έβαλε τον Εργοτέλη στο παιχνίδι (10-12). Στη δεύτερη περίοδο Μαϊστρέλης και Μητρόπαπας έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους και έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 36-32.

Στην έναρξη της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι μέσα σε λίγα λεπτά βρέθηκαν στο +10 (47-37) όμως το σύνολο του Παπαδογιαννάκη βρήκε και πάλι τρόπο να μειώσει και να φέρει την απόσταση στο -3 (55-52) Ο Βερτούδος όμως στην εκπνοή της περιόδου έκανε το 58-52 υπέρ του Εργοτέλη σκοράροντας έξω απο τα 6,75. Το σύνολο του Βισκαδουράκη, παρα την προσπάθεια της Ακαδημίας κατάφερε να παραμείνει μπροστά και το τέταρτο δεκάλεπτο και εν τέλει να πάρει τη νίκη με 74-63 και συνάμα το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης, όπου και θα αντιμετωπίσει το Ρέθυμνο bc

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 74-63

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 36-32, 58-52, 74-63

Διαιτητές: Μαλαμάς-Μακρής

Εργοτέλης (Βισκαδουράκης): Κάτος 4, Μαϊστρέλης 11 (3), Βερτούδος 3 (1), Λαγουδάκης, Δαπουλάκης 2, Μανιαδής 2, Χριστοδούλου 2, Αντωνογιαννάκης 3, Μητρόπαπας 17, Καραλής 8, Καρλάφτης 16 (4), Γεουμενάκης 6.
Ακαδημία Ρεθυμνου (Παπαδογιαννάκης): Σκανδάλης 6, Ζαμπετάκης, Σαρειδάκης Ι. 18 (1), Τσικριτέας 3 (1), Παπαδάκης, Δουλγεράκης 9 (1), Αναστασιάδης 2, Κοροβέσης 16 (2), Σειραδάκης 8 (1), Γιάννης 2,Βαλμάς