Έκτη θέση για το Ηράκλειο στο Πανελλήνιο Εφήβων

Σε ένα παιχνίδι με διαδικαστικό χαρακτήρα για το Ηράκλειο, αλλά όχι και για τον αντίπαλο του, η ομάδα της Κρήτης στάλθηκε αρκετά καλά. Παρόλα αυτά γνώρισε την ήττα του Προμηθέας με 99-64 κατακτώντας έτσι και επίσημα την έκτη θέση στο Final-6 των Εφήβων, ενώ από την άλλη μετα τη νίκη του ο Προμηθέας περιμένει το αποτέλεσμα στο τελευταίο ματς (Ολυμπιακος-ΠΑΟΚ) της σειρά προκειμένου να μάθει τη θέση του.

Όσον αφορά τα «παιδιά» του Μακράκη μετα το 2-2 δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν στο σκοράρισμα την ομάδα της Πάτρα, έδειξαν όμως να στέκονται αρκετά καλά απέναντι σε έναν πιο δυνατό αντίπαλο. Έτσι κατάφεραν να κρατήσουν σε χαμηλό επίπεδο το σκορ και να μην αφήσουν τον Προμηθέα να κάνει το παιχνίδι του. Αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει με 23-11. Μόλις ένα καλάθι πίσω έμεινε το Ηράκλειο στην δεύτερη περίοδο. Συγκεκριμένα έγραψε επιμέρους 20-18 με τους «μπλε» να παρουσιάζουν μια καλή εικόνα. Παρόμοια κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, όμως μετα το 30’ ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε την κούραση των τυπικά γηπεδούχων. Ο Ματζούκας πήρε από το… χέρι την ομάδα του και με ποικίλους τρόπους άνοιξε την απόσταση σε +32 (84-52, στο 37). Έτσι η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 99-64 και τον φόργουορντ της Πάτρας να σκοράρει 56 πόντους. Πρώτος σκόρερ από πλευράς Ηράκλειο ήταν ο Γκίζης με 14, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων (10) είχε και ο Περαντωνάκης.

Την πρώτη θέση πανηγύρισε το Περιστέρι, ενώ ο Προμηθέας φόρεσε το ασημένιο μετάλλιο. Την τριάδα συμπλήρωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε του ΠΑΟΚ με 88-76 στο παιχνίδι που έριξε… αυλαία στο final-6 των Εφήβων.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 64-99
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-23, 29-43, 46-65, 64-99

Διαιτητές: Καλδίρης-Καλογερόπουλος Φ.-Αργυρούδης

Ηράκλειο (Μακράκης): Καραδεμήρης, Περαντωνάκης 11, Βαμβουκάκης 6, Γκίζης 16, Κουκιαδάκης 14, Καρεφυλάκης 2, Κατσαμάνης, Θαλασσινός-Λίσλεβαντ 6, Αυγουστινάτος 7, Κατσαράκης 2, Δαγαλάκης.

Προμηθέας Π. (Ελευθεριάδης): Καφέζας 3, Βασιλείου 5, Οικονομίδης, Μπαζίνας 3, Νεόφυτος 4, Μαντζούκας 57 (16ρ), Αγγελή 4, Μαντίκος, Κουρουπάκης, Γοργότσης 7, Κολιός 3, Λάγιος 13.