Πάλεψε αλλά προδόθηκε από τα σουτ του ο Ηρόδοτος

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι με ανατροπές ο Ηρόδοτος πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να «κλέψει» τη νίκη της Καβάλας, η όποια αύριο (2/8) θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο απέναντι στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τις τυπικά γηπεδούχε να πανηγυρίζουν με 51-43, όμως το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν είναι ενδεικτικό για την ομάδα της Κρήτης καθώς κατάφερε στην τελευταία περίοδο να διεκδικήσει ένα θεωρητικά χαμένο ματς κάνοντας το ντερμπι (44-40). Στο 35ο λεπτό όμως ο Ηρόδοτος έμεινε από δυνάμεις και τύχη καθώς παρουσιάστηκε αρκετά άστοχος και έτσι γνώρισε την δεύτερη του ήττα στα τελικά του πανελληνίου πρωταθλήματος Κορασίδων.

Στο παιχνίδι, ο Ηρόδοτος μπήκε δυνατά με αποτέλεσμα τα πρώτα λεπτά να κρατήσει τα… ηνία στο σκορ και πάρει προβάδισμα με 8-3 (5’). Με «όπλο» τα τρίποντα συνέχισε να οδηγεί όμως κόλλησε στο 8’ με αποτέλεσμα η Καβάλα να πιέσει, να κλέψει μπάλες και με οδηγό την Κελεμένη να ανατρέψει (14-13) και μέχρι το 11ο λεπτό να πάρει και διαφορά +5 (20-15). Η Ιωάννα Στεφανάκη ξεκόλλησε την ομάδα της Κρήτης και διαμόρφωσε το σκορ 20-17, όμως οι επιθέσεις που ακολούθησαν δεν βοήθησαν τον Ηρόδοτο να κλείσει και άλλο την «ψαλίδα». Οι τυπικά γηπεδούχες πίεσαν ακόμα περισσότερο, με αποτέλεσμα στο 15ο λεπτό το σκορ να δείχνει 24-17. Η Μανουκάκη «ζήλεψε» τις ενέργεια των αντιπάλου ενέργησε παρόμοια και έτσι μείωσε σε 24-19 και μετέπειτα σε 24-21.  Με ένα «ξέσπασμα» όμως η Καβάλα διεύρυνε την απόσταση και με σερί 10-0 διαμόρφωσε το 35-22 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
 Με την επιστροφή των δυο ομάδων από τα αποδυτήρια η Καβαλα συνέχισε το ρυθμό της. Έτσι η διαφορά ανέβηκε και άλλο (37-24) καθώς παρα το γεγονός ότι ο Ηρόδοτο πάλεψε εξακολούθησε να είναι άστοχος. Το σύνολο από τον Βορρά έχοντας στο μυαλό του τη νίκη και συνάμα μια εξασφαλισμένη θέση στα μετάλλια δεν σταμάτησε να πιέζει, από την άλλη οι «μπλε» έδειξαν να κουράζονται με αποτέλεσμα στη λήξη της περιόδου ο πίνακας να γραφεί 44-27 υπέρ της Καβάλας.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ηρόδοτο τα… έπαιξε όλα. Με ένα σερί 11-0 και τρίποντο της Διβινη και Καλάθι της Μανουκάκη στο 33ο λεπτό πλησίασε στο -6 (44-38). Με πιεστική άμυνα χάλασε το ρυθμό της Καβάλας και έτσι πλησίασε ακόμα περισσότερο (44-40) με καλάθι από την Μανουκάκη. Η Κελεμένη έδωσε «ανάσα» στην Καβάλα καθώς με καλάθι και φάουλ άνοιξε σε 47-40 (35΄). Πάραυτα ο Ηρόδοτος συνέχισε να πιέζει στην άμυνα, όμως τα λάθη στην επίθεση έδωσαν έναυσμα στην Κελεμένη να πάρει την μπάλα και να του κάνει… ζημιά (49-40). Από εκεί και έπειτα η ομάδα της Κρήτης προδόθηκε από τις επιθετικές της επιλογές, ενώ η φόργουορντ της Καβάλας συνέχισε το παιχνίδι της. Έτσι πήρε από το χέρι την ομάδα της και την οδήγησε στα μετάλλια επικρατώντας εν τέλει με 51-43 και αφίνοντας τον Ηρόδοτος να παλέυει αύριο (2/8) κόντρα στον Παναθηναϊκό για την τέταρτη θέση του final-6.

ΚΑΒΑΛΑ-ΗΡΟΔΟΤΟΣ 51-43
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 35-22, 44-27, 51-43
Διαιτητές: Σώμος, Αργυρούδης
ΕΚ Καβάλας (Παγκαλίδης): Αποστολίδου 4, Τσινεκίδου, Τουρετζογλου Π. 10(2), Λυκάκη 3, Σεμερτζίδου 3, Χατζηλαζαρίδου, Σπανίδου 8(1), Μελελούδη, Κελεμένη 19, Αργυρού 4, Βρανά, Τουρετζογλου Ε.
Ηρόδοτος (Σταυρακάκη): Ορφανού 6(2), Στεφανάκη  Ε. 2, Μανουσάκη 15(1), Στεφανάκη Ι. 4, Πετράκη, Γεωργιάδη 10, Περισυνάκη 2, Διβίνη 4, Σηφάκη.