Με το «δεξί» η Εθνική στο… δρόμο για το Ευρωμπάσκετ 2021

Με νίκη επί της Βουλγαρίας με 73-63 έκανε πρεμιέρα η Εθνική Ανδρών στην προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2021. Η Εθνική Ομάδα είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του αγώνα, αντιμετώπισε σθεναρή αντίσταση από τους εύστοχους Βούλγαρους στο πρώτο ημίχρονο (19-17 στο 10’, 40-34 στο 20’). Στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε στο 49-40 στα μισά της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την δική τους αντεπίθεση μετατρέποντας το 60-50 (33’15’’) σε 64-62 (37’). Στο σημείο αυτό η ελληνική ομάδα έμεινε ψύχραιμη βρήκε λύσεις με διαφορετικούς παίκτες σε άμυνα και επίθεση και έφτασε στη νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ-ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 73-63
Διαιτητές: Ζάστσουκ (Ουκρανία), Γέβτοβιτς (Σερβία), Χρούσα (Τσεχία)
Δεκάλεπτα: 19-17, 40-34, 54-46, 73-63
Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Χρυσικόπουλος 13, Σκορδίλης, Κατσίβελης 5, Λαρεντζάκης 7, Καββαδάς 7, Αγραβάνης Δ. 5, Μαργαρίτης 5, Μποχωρίδης 19, Μάντζαρης, Γιαννόπουλος 7, Σαλούστρος, Κασελάκης 5