Κυπελλούχος 2020 η ΑΕΚ, ΜVP o Zήσης

Η ΑΕΚ επικράτησε του Προμηθέα Πάτρας 61-57 σε έναν τελικό που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα και στέφθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης Κυπελλούχος Ελλάδας 2020. Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού αναδείχθηκε ο Νίκος Ζήσης.
Oι Αχαιοί ήταν οι πρώτοι που πήραν το προβάδισμα στο παιχνίδι (12-6, 7’10’’) με την ΑΕΚ να απαντά αρχικά με τον Ματσιούλις και στη συνέχεια με τον Γιαννόπουλο και τον Τολιόπουλο για το 16-24 (14’). Ο Χολ βρήκε τα πρώτα του εύστοχα σουτ για να μετατρέψει το 21-29 (18’50’’) σε 26-29 (20’).
Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα (33-40, 27’10’’) με τον Προμηθέα να μειώνει στο τέλος της τρίτης περιόδου και να πλησιάζει στους πέντε πόντους με τον Λίποβιι (38-43). Η διαφορά κυμάνθηκε από τους πέντε ως τους οχτώ πόντους στα επόμενα λεπτά. Τα εύστοχα σουτ του Μπαμπ και το καθοριστικό «γκολ φάουλ» του Κασελάκη έδωσαν στη διαφορά τη μικρότερη δυνατή τιμή της (50-51, 36’37’’). Ο Μαυροκεφαλίδης ακολούθησε για να γράψει το 51-51 με ½ βολές.
Το τρίποντο του Ρέι έδωσε μια ανάσα στην ΑΕΚ (51-54, 37’25’’) με τον Κασελάκη να γράφει το 55-56 με ενάμιση λεπτό για το τέλος του αγώνα. Ο Χολ έγραψε το 57-58 με 34’’ για το τέλος. Ο Ρέι με 34’’ για το φινάλε έγραψε το 57-60, το τρίποντο του Κασελάκη δεν βρήκε το στόχο, το φάουλ έγινε στον Χάρη Γιαννόπουλο, ο οποίος έγραψε το τελικό 57-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ-ΑΕΚ 57-61
Διαιτητές: Σχινάς, Αναστόπουλος, Καρακατσούνης
Δεκάλεπτα: 13-12, 26-29, 38-43, 57-61
Προμηθέας Π. (Γιατράς): Χολ 9, Μπαμπ 8, Λίποβιι 7, Αγραβάνης 2, Μαυροκεφαλίδης 11, Κασελάκης 15, Μάντζαρης 3, Κατσίβελης, Φίλερ 2, Τζόουνς.
ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 16, Τσάλμερς 3, Τολιόπουλος 3, Ματσιούλις 9, Γιάνκοβιτς 4, Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 11, Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 6, Σλότερ 5, Γκραντ 2.