Απόρθητο παρέμεινε το κλειστό «Μελίνα Μερκούρη»

Το Ρέθυμνο Cretan Kings πήρε τη νίκη επι του Πανιωνίου με 73-61,  καλύπτοντας παράλληλα και την διαφορά της ήττα (70-67) στο «Σοφία Μπεφόν» από  πρώτο γύρο.  Αυτή ήταν η 8η συνεχόμενη νίκη για τους Κρητικούς μέσα στο «Μελίνα Μερκούρη» με το ρεκόρ να φτάνει στο 8-9 και τους φιλοξενούμενους να μένουν στο 6-11.
Το σύνολο του Βαγγέλη Ζιάγκου έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και προσέφερε σκορ και θέαμα για 30 λεπτά, διατηρώντας μία διψήφια διαφορά από το ξεκίνημα (18-2) έως και το 3ο δεκάλεπτο (59-45). Στην 4η περίοδο, οι γηπεδούχοι όμως έχασαν τη συγκέντρωση τους, με τους φιλοξενούμενους να αντεπιτίθενται φτάνοντας την απόσταση στο καλάθι (61-59 στο 35’). Με σερί 12-2 στο φινάλε, όμως οι γηπεδούχοι  «κλείδωσε» τη νίκη με73-61.
Κορυφαίος της αναμέτρησης και πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ με 29 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι, επίσης, εξαιρετικοί Κάρτερ (9π.), Γκόρντον (9π.), Χότον (8π.), Χάρις (6π., 8ριμπ.), Λι (5π., 11ριμπ.) και Καμπερίδης (5π.).

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 73-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-9, 37-24, 59-45, 73-61
Διαιτητές: Παπαπέτρου-Ψαριανός-Παφίλης
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 5 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάρις 6 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάρτερ 9 (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκόρντον 9 (9 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 29 (3/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 5/5 βολές), Χριστοδούλου 2, Χότον 8, Κουρέπης, Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 5 (1), Ραζής.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ SU CASA (Λίνος Γαβριήλ): Ντουρέν 17 (2), Βεργίνης 5 (1), Μπάουμαν 12 (2), Καμπερίδης 1, Σάμουελς 7, ΜακΓκιλ 4, Πέτροβιτς, Σουίτνι, Καμαριανός 2, Λαμπρόπουλος 13.