Έχασε ροζ φύλλο και αβαντάζ ο ΟΑΧ παρά την προσπάθεια

Την ήττα από τον Παναθηναϊκό γνώρισε ο ΟΑΧ με 67-63, ενώ παράλληλα βρίσκεται από κάτω πια στην μεταξύ τους ισοβαθμία αφού οι Κρητικές είχαν πανηγυρίσει στον πόντο (66-65) μέσα στα στην Λεωφόρο. Τα κορίτσια από τα Χανιά παίζοντας χωρίς τις Λίτσι, Μπιν και Σταυριανή Βιτζιλαίου από το τρίτο δεκάλεπτο, οι οποίες αποχώρισαν με πέντε φάουλ, πάλεψαν για τη νίκη, όμως η Ντράμοντ αποδείχτηκε… μοιραία στα 8,6’’ (με το σκορ να είναι 67-63 υπέρ του Παναθηναϊκού) καθώς αστόχησε στις βολές, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. Έτσι  ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 67-63 και έπιασε την Κρητική ομάδα στην ισοβαθμία.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έφτασε πρώτος μέχρι το καλάθι με την Πολίτη, όμως η ομάδα της Κρήτης με ένα σερί 6-0 πήρε τα ηνία με 6-2. Η… απόσταση αυτή συνέχισε μέχρι και το 4ο λεπτό, όπου ο με 1/2 βολές της Καρακασίδου οι φιλοξενούμενες έκαναν το 10-11. Τα κορίτσια του Νανάκου με σκόρερ την Μπουθ «απάντησαν» γρήγορα για το 12-11. Το παιχνίδι συνέχισε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι και το 10 λεπτό όπου και έκλεισε με το 16-17 υπέρ του Παναθηναϊκού.
Ο ΟΑΧ μπορεί να άργησε να μπει στο… χορό του σκοραρίσματος στο δεύτερο δεκάλεπτο (το πρώτο καλάθι του μπήκε στο 13΄) όπως και στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όμως γρήγορα βρήκε ρυθμό και εν τέλει έκλεισε την περίοδο με το +5 (37-32) του Παναθηναϊκού.
Με σκόρερ τη Λίτσι τα Χανιά ξεκίνησαν ιδανικά την τρίτη περίοδο, αφού η… ψαλίδα έφτασε μέχρι και το +9 (41-32), ο Παναθηναϊκός μάζεψε για ακόμα μια φορά τη διαφορά με 2/2 βολές της Δίελα (41-36), όμως η Ντραμοντ με σουτ μέσης πεδιάς έκανε το 44-36. Μάλιστα η καλή άμυνα των γηπεδούχων απαγορεύσαν στις παίκτριες του Παναθηναϊκού να φτάσουν μέχρι το καλάθι κρατώντας τον για αρκετά λεπρά στο 36. Παρα το γεγονός ότι οι αντίπαλες του «κόλλησαν» η ομάδα των Χανίων δεν το εκμεταλλεύτηκε αφού αποδείχτηκε άστοχη. Η Ντραμοντ με 2/3 βολές εν τέλει έκανε το 46-36, ενώ στο 25 η Μακέι έγραψε το 46-39. Στο 28ο λεπτό το τρίποντο της Καρακασίδου έφερε τον Παναθηναϊκό στο -3 (50-48), ενώ το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισαν οι «πράσινες» έστειλαν τη Δίελα στις βολές και εκείνη με ½ έφερε το ματς στον πόντο (50-49). Η Ντραμοντ έπειτα από εκπληκτική ασιστ της Μπουθ άνοιξε σε 52-49, η Μούλη με ½ βολές έκανε το 52-50, ενώ στην εκπνοή της περιόδου η Δίελα έφερε το ματς στα ίσια (52-52).
Στην αρχή της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που με ένα 6-0 πήρε τα ηνία του σκορ. Μάλιστα με τα τρίποντα των Καλαμπάκου και Ρίντ κατάφερε να παραμείνει μπροστά, παρά την προσπάθεια των Μπιν και Μπουθ οι οποίες κράτησαν την ομάδα της Κρήτης στο παιχνίδι.
Στα 8,6 η Ντραμοντ έχασε την ευκαιρία να οδηγήσει το ματς στην παράταση, καθώς αστόχησε στις δυο βολές που σούταρε και έτσι η Μακει, με 2/2 έκανε το 67-63 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΑΧ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ 63-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 37-32, 52-52,63-67
Διαιτητές: Παντελίδης-Ζακεστίδης-Ορφανός Ιορδ.
ΟΑΧ (Νανάκος): Θεοδοσουλάκη, Λίτσι 4, Παπαδάκη, Βιντζιλαίου Α. 4, Ψυχογιού 8, Μπιν 15, Δασκουλίδου 2, Ντράμοντ 20, Μπούθ 10, Βιντζιλαίου Σ.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ρίντ 20, Μαυράκη, Μουλή 3, Καλαμπάκου 8, Καρακασίδη, 9,Πολίτη 2, Διέλα 12, Μακέι 13, Κουκή.