Τα αποτελέσματα των Ανδρών της ΕΚΑΣΚ (12η αγωνιστική)

Στην παράταση πήρε τη νίκη ο Εργοτέλης με 82-79 του ΟΑΧ, στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΚ. Στις λεπτομέρειες όμως κρίθηκε και το ματς στα Χανιά με το Κύδων να επικρατεί εν τέλει του Δειλινό το 61-60. Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε το Ηράκλειο, που πέρασε σχετικά εύκολα από το Αρκαλοχώρι. Στο καλάθι (56-54) πανηγύρισε το «διπλό» η Ακαδημία Ρεθύμνου μέσα στις Μοίρες. Τέλος ο Ηρόδοτος «έτρεξε» με 104 επί της Πεδιάδας και επέστρεψε στην τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Εργοτέλης πήρε τη νίκη στο «έξτρα πεντάλεπτο» του ΟΑΧ παραμένοντας αήττητος στην… κούρσα και παράλληλα σπρώχνοντας τον αντίπαλο του εκτός τετράδας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Χριστοδούλου να ανοίγει το σκορ με ½ βολές και Καραλή να γραψει το 3-0. Ο ΟΑΧ όμως σε ένα σερί 0-5 κατάφερε να περάσει μπροστά με 9-6 και 12-7. Οι γηπεδούχοι όμως δεν τον άφησαν να ξεφύγει ισορροπώντας σε 13-13 και 16-16  για να κλείσει το δεκάλεπτο σε 20-18 υπερ. της ομάδας του Κατσάνου.
Όπως στην πρώτη περίοδο έτσι και στην δεύτερη ο Χριστοδούλου ήταν αυτός που έφτασε πρώτος στο καλάθι, όμως το… σόλο του Σαράντη (5 πόντοι) διαμόρφωσε το 23-25. Εκεί κάπου έπιασε δουλειά ο Καραλής και με δικό του σερί «απάντηση» 8 πόντων έδωσε προβάδισμα στο +3 στους «κιτρινόμαυρους». Ο Θεριάκης στο 17ο λεπτό έφερε την απόσταση στο πόντο (31-30). Από εκεί και έπειτα ο ΟΑΧ έπαθε «μπλακάουτ» ο Εργοτέλης ανέβασε ρυθμό και έτσι η ψαλίδα έφτασε τους 10 πόντους (40-30) υπερ. των γηπεδούχων, για να κλείσει εν τεθεί το ημίχρονο στο 40-32.
Στο φτωχό τρίτο δεκάλεπτο που ακολούθησε, το σύνολο του Βισκαδουράκη ήταν αυτό που κράτησε το προβάδισμα σταθερά στο +10. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν να μειώσουν τη διαφορά, όμως η αστοχία δεν βοήθησε προκειμένου να κάνουν την ανατροπή. Έτσι η περίοδος έκλεισε με τον Εργοτέλη να προηγείται με 54-45.
Η εικόνα του παιχνιδιού όμως άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τα τρίποντα των Σαράντη, Κουτσαβδή και Παπαμαστοράκη έβαλαν για τα καλά τους φιλοξενούμενους στην διεκδίκηση των δυο πόντων. Έτσι το 65-57 έγινε 65-64 με 40’’ να απομένουν για το τέλος. Μάλιστα παρα την απώλεια του Σαράντη με ντισκαλιφιέ, οι συμπαίκτες του βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να φέρουν το ματς στα ίσια. Συγκεκριμένα ο Θεριάκης ήταν αυτός που με το μοναδικό τρίποντο που σκόραρε οδήγησε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με 67-67. Και η παράταση όμως αποδείχτηκε παιχνίδι για γερά νευρά, μιας και μέχρι και το τελευταίο λεπτό οι δυο διεκδικητές πήγαιναν χέρι με χέρι ευστοχώντας στις βολές. Στο τελευταίο λεπτό, με τον Εργοτέλη να αγωνίζεται χωρίς τον Καραλή, ο οποίος αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, ο Πυργιώτης που πήρε τη θέση του έγραψε το 79-75, όμως η παγίδα του ΟΑΧ λειτούργησε. Οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν την μπάλα και πλησίασαν σε 79-77 με καλάθι του Θεριάκη. Οι 1.2 βολές του ψηλού του Εργοτέλη διαμόρφωσαν το 80-77. Ο Θεργιάκης στα 9’’ δεν κατάφερε να σκοράρει από την γραμμή της φιλανθρωπίας, σε αντίθεση με τον Δαπουλάκη που αποδείχτηκε αλάνθαστος και με 2/2 έκανε το 82-77. Εν τέλει το τελικό 82-79 γράφτηκε με τον Λυβιάκη να πετάει την μπάλα σε νεκρό χρόνο και εκείνη να καταλήγει στο καλάθι και τον Εργοτέλη να πανηγυρίζει.

Στα Χανιά οι δυο βολές στην «εκπνοή» της αναμέτρησης του Λουκάκη έδωσαν τη νίκη στον Κυδωνα, του Δειλινού με 61-60. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ του ΕΑΚ βγαίνοντας στο 20-11 στο 10’. Το επιμέρους 16-11 των γηπεδούχων έκλεισε την… ψαλίδα στους 4 πόντους μέχρι το ημίχρονο. Η ισορροπία στο ματς ήρθε ξανά στο τρίτο δεκάλεπτο, μια να ακολουθήσει μια περίοδος πραγματικό ντέρμπι. Το τρίποντο του Κυρίτση ήταν αυτό που… άνοιξε το σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως γρήγορα ο Κύδων κάλυψε με καλάθι του Χολευα και μια εύστοχη βολή από τον Λυρωνη. Ο Κουκάκης ήταν ο μοναδικός παίκτης από τον Κυδωνα που ευστόχησε έξω από τα 6,75 στην συγκεκριμένη περίοδο, σε αντίθεση με το Δειλινό που με Αντωνογιαννάκη, Ζουρμπάκη και Κυρίτση έδειχναν να κρατούν το ροζ φύλλο με 60-59. Ωστόσο ένα δευτερόλεπτο πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, οι διαιτητές σφυριξαν φάουλ υπέρ των γηπεδούχων και συγκεκριμένα στον Λουκάκη, ο οποίος κέρδισε βολές, και με 2/2 χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 61-60. Αξίζει να αναφερθεί πως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για το σφύριγμα στην συγκεκριμένη φάση.

Όσον αφορά το παιχνίδι στο κλειστό των Μοιρών οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ακόμα και στο +12 της Μεσσαράς. Το σύνολο του Δαριβιανάκη όμως παίζοντας πιεστική άμυνα και δυο συνεχόμενα τρίποντα των Κατσαπρακάκη και Μακράκη κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια και να διαμορφώσει την αναμέτρηση σε ντέρμπι το τελευταίο λεπτό. Το καλάθι του Καραβάνη, όμως ήταν αυτό που εν τέλει όρισε τον νικητή, με τον παίκτη των φιλοξενούμενων να ευστοχεί στην τελευταία επίθεση και να χαρίσει το διπλό την Ακαδημία Ρεθύμνου, η οποία έκανε το 3-7 στην σειρά, αφήνοντας τους γηπεδούχους με 15 βαθμούς.

Στο +12 πανηγύρισε τη εκτός έδρας νίκη το Ηράκλειο της Αναγέννησης. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ βγαίνοντας μπροστά με το +4, και παρα την προσπάθεια της ομάδας από το Αρκαλοχώρι να κάνει την ανατροπή (έφτασε στον πόντο 17-16 στο ημίχρονο) κατάφεραν να κρατηθούν μπροστά και εν τέλει να πανηγυρίσουν με το 77-65. Άτυχος της αναμέτρησης, ο Γιώργος Καλογεράκης, ο οποίος τραυματίστηκε, με τις πρώτες ενδείξεις να κάνουν λόγο για θλάση.

Ο Ηρόδοτος με επιμέρους 36-17 στην πρώτη περίοδο και ανάλογη εικόνα στα δεκάλεπτα που ακολούθησαν πήρε τα ηνία στην αναμέτρηση της Πεδιάδας και χωρίς να δυσκολευτεί κατέκτησε τη νίκη με 104-62. Έτσι μπήκε ξανά σε… τροχιά μπαράζ αφού έφτασε τους 18 πόντους στον βαθμολογικό πίνακα. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι ο τεχνικός των γηπεδούχων, Δημήτρης Νασούφης έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής στους Λαμπράκη και Καραγιαννάκη, οι οποίοι αγωνίζονται στο εφηβικό τμήμα του συλλόγου, ενώ στους 21 σταμάτησε ο Πρωτογεράκης. Από την άλλη πλευρά πρώτος σκόρερ για την ομάδα του ήταν ο Δοκιμάκης με 18 πόντους.