Η Τζειμς «έκλεψε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου από τον ΟΑΧ

Στα προημιτελικά του κυπέλλου Γυναικών σταμάτησε την προσπάθεια του ο ΟΑΧ καθώς γνώρισε την ήττα από την Ελευθερία Μοσχάτου με 77-76 και έτσι δεν πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού. Οι κρητικές αν και βρέθηκαν να κυνηγούν από νωρίς την διψήφια απόσταση (+14), ομως με την Ντραμοντ να φτάνει τους 30 πόντους και τις Μπουθ και Μπιν να δίνουν τη δική τους μάχη κατάφεραν να φέρουν το ματς στο «καλάθι» (62-64) και στο 3ο δεκάλεπτο και να διεκδικήσουν με αλλά δεδομένα την πρόκριση τους. Στο 34ο λεπτό έγινε το 69-69 με σκόρερ την Μπουθ, όμως η αστοχία δεν άφησε τις γηπεδούχες να πάρουν τα... ηνία. Αυτό έγινε στο τελευταίο λεπτό με ½ βολές από την Αγγελική Βιντσιλαίου, με τον ΟΑΧ να βγαίνει για πρώτη φορά μπροστά στο ματς (76-75). Η Τζεμς όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, καθώς στα 2’’ ευστόχησε μέσα από την... ρακέτα διαμορφώνοντας έτσι το 76-77 και δίνοντας το προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο στην ομάδα της. Η Λιτσι βρέθηκε μόνη της στην κορυφή της ρακέτας στα δευτερόλεπτα που επεμεναν, όμως έχασε το σουτ και έτσι η Ελευθερία Μοσχάτου ήταν αυτή που πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, τα οποία και θα γίνουν στις 18 Μαρτίου. Τα ζευγάρια θα προκύψουν έπειτα από κλήρωση, ενώ ο τελικός θα πραγματοποιηθεί στις 22/03.

ΟΑΧ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ 76-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-16, 33-46, 62-64, 76-77
Διαιτητές:  Σκούτας-Τσάτσης-Μαυρέλης
ΟΑΧ (Νανάκος): Βιντσιλαίου Αγγ., 5, Λίτσι 6, Μπιν 8 (4 κλεψιμ.), Δασκουλίδου 5 (1), Ντράμοντ 30 (4τρ. 8/12 διπ.), Μπουθ 17 (8/13 διπ., 17 ριμπ., 3 κοψιμ.), Βιντσιλαίου Στ. 3, Θεοδοσουλάκη, Παπαδάκη, Ψυχογιού.
Ελευθερία Μοσχάτου (Παπαναστασίου): Τζέιμς 24 (2), Σπαθάρου 6 (2), Μίχου 2, Σταμάτη (1), Γκιλντέι 14 (3), Κούτρα, Αλεξανδρή 14 (2), Σλέμερ 8 (11 ριμπ.).