Ενας Κρητικός πλήγωσε στον Κλαδισσό τον ΑΟΚΧ

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα γνώρισε ο ΑΟΚ Χανιά, ο οποίος δεν τα κατάφερε απέναντι στο Πέρα. Οι γηπεδούχοι μπορεί να έκαναν ιδανικό ξεκίνημα, όμως η ομαδική δουλειά των φιλοξενούμενων και η αδράνεια στην άμυνα των παικτών του Παπανικολάου έδωσαν το προβάδισμα (+8) στο Πέρα. Ο Κατράνας στο τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να φέρει την ομάδα της Κρήτης στο -3 (32-35). Στην… επανάληψη ΑΟΚΧ με σκόρερ τον Αδόντάκη πλησίασε στο καλάθι (45-47), όμως για ακόμα μια φορά το σύνολο του Γκαναβία βρήκε επιθετικά τις λύσεις και άνοιξε πάλι την... ψαλίδα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο κυριάρχησε αστοχία για το Πέρα, κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχοντας ως κρυφό χαρτί την άμυνα έφεραν το ματς στον πόντο (58-59). Οι Ζακυνθινός (πριν αποχωρίσει με πέντε φάουλ) και ο κρητικός Καβαλαράκης επανάφεραν την… τάξη για το 65-62 λίγο πριν τη λήξη, με τον με τους φιλοξενούμενους εν τέλει να πανηγυρίσουν στο 68-65.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ-ΠΕΡΑ 65-68
Τα δεκάλεπτα: 23-30, 32-38, 49-65, 65-68
ΑΟΚ Χανιά (Παπανικολάου): Κιγμέτογλου 17, Κελεσίδης 16, Ζανιδάκης 9, Ιωακειμίδης 7, Αδοντάκης 7, Σκαμνάκης 3 (1), Αλεξίου 3, Κατράνας 3, Μηντζαρίδης,Παλαιοκρασάς,Βρεττός.
ΑΣ ΠΕΡΑ (Γκαναβιάς): Τσολάκης 22 (2), Ζακυνθινός 13 (1), Καβαλαράκης 11, Βλάχος 10 (2), Βαρσαμούλας 7 , Κεφαλάς 2, Δρόσος 2, Βαρδάλος 1, Μάντακας, Μαντάς, Γονίδης, Πεφάνης.