Τα αποτελέσματα των Ανδρών (11η αγωνιστική)

Με πρωταγωνιστή τον Τζιώλα και 12 προσωπικούς τους πόντους στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Κύδων πανηγύρισε το «διπλό» στο Ηράκλειο, κόντρα στην ομώνυμη ομάδα με 60-57, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΚ.
Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να βρέθηκαν να ακολουθούν στο πρώτο μισό της αναμέτρησης 32-24 (20’), στην επανάληψη όμως με επιμέρους 13-15 κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμα και στο -5 (38-32) το σύνολο του Μακράκη. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με δυο καλάθια του Σκανδαλάκη κατάφεραν να κρατηθούν μπροστά  και έτσι το δεκάλεπτο να κλείσει στο 45-39. Στην τελευταία περίοδο, με τέσσερα καλάθια να προέρχονται έξω από την γραμμή των 6,75, το σύνολο του Ηλιάκη έδειχνε να κάνει την αντεπίθεση του. Συγκεκριμένα στο 37’ ο Τζιώλας με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια (52-52), ο Μηλαθιανάκης με ½ βολές διαμόρφωσε το 53-52, ο ίδιος παίκτης έδωσε… αέρα τριών πόντων στο Ηράκλειο με ανέβασμα στο καλάθι και ο Μαρκόπουλος έκανε το 57-54 λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Ο Σφήκας όμως για ακόμα μια φορά ισορρόπησε την αναμέτρηση 1:38 πριν από την ολοκλήρωση της. Ακολουθήσαν δυο άστοχα σουτ από τους γηπεδούχους, ενώ και ο Λουκάκης στα 44’’ αστόχησε σε σουτ υπό πίεση κάτω από το καλάθι. Οι παίκτες του Ηράκλειο έβγαλαν την μπάλα άουτ. Στην επαναφορά ο Λυρωνης δεν κατάφερε να σκοράρει όμως ο Λουκάκης μάζεψε το ριμπάουντ σηκώθηκε για σουτ και κέρδισε το φάουλ, το οποίο και αξιοποίησε κατά το ήμισυ ευστοχώντας με 1/2 βολές, για το 57-58. Στην επίθεση που ακολούθησε για το Ηράκλειο, ο Μητρόπαπας χρεώθηκε επιθετικό φάουλ, ο Σφηκας δεν μπόρεσε να σκοράρει στην αντεπίθεση, ο Λουκάκης, όμως ως από μηχανής θεός για τους φιλοξενούμενους κέρδισε ξανά το δικαίωμα για δυο βολές και με το απόλυτο από τη γραμμής της φιλανθρωπίας διαμόρφωσε το 57-60, που ήταν και το τελικό σκορ καθώς το Ηράκλειο έχασε την τελευταία επίθεση.

Άστοχη στο τελευταίο σουτ που πραγματοποίησε ήταν και η Ακαδημία Ρεθύμνου με αποτέλεσμα το καλάθι του Δραγαζη στα 20’’ να δώσει τη νίκη στην Αναγέννηση. Συγκεκριμένα το σύνολο από το Αρκαλοχώρι κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με 48-47 φτάνοντας έτσι τις τρεις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Πεδιάδα, η οποία εγκλώβισε στο κλειστό της Χερσονήσου την Ιεράπετρα. Το σύνολο του Μαυρόπουλου με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο (22-8 επιμέρους σκορ) πήρε τα ηνία, τα οποία και διατήρησε μέχρι και την ολοκλήρωση του πανηγυρίζοντας με 64-60.

Τα... σκήπτρα στην ισοβαθμία των «16αριδων» κρατά ο ΟΑΧ, ο οποίος επικράτησε του Ηροδότου στο κλειστό του Κλαδισού, με 51-49. Οι γηπεδούχοι παίζοντας εξαιρετική άμυνα... έκοψαν τον ενθουσιασμό την ομάδας από την Αλικαρνασσό, την περιόρισαν στο σκοράρισμα και έτσι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να παραμείνουν στην τετράδα του πρωταθλήματος.