Επέστρεψαν στις νίκες τα Χανιά

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο ΟΑΧ, ο οποίος επικράτησε της Νίκης Λευκάδας με 67-57, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Τα κορίτσια από τα Χανιά παρά το γεγονός ότι φορτώθηκαν από νωρίς με φάουλ κατάφεραν να κρατηθούν μέσα στο ματς, να παλέψουν απέναντι στην δυναμική αντίπαλο τους και να πανηγυρίσουν εν τέλει τη τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.
 Οι φιλοξενούμενες κατέφτασαν με οχτώ παίκτριες στα Χανιά, όμως αυτό δεν τις… εμπόδισε να παλέψουν για το «διπλό». Βγήκαν μπροστά με 16-18 (10’) και με 34-35 (20’), όμως τα κορίτσια του Σταύρου Νανάκου πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, αψήφησαν τα φάουλ που είχαν φορτωθεί, έπαιξαν έξυπνη άμυνα και με δυο τρίποντα τις Ψυχογιού στο 24΄και στο 27΄ αλλά και εξαιρετική την Ντραμοντ (23 πόντους 7 ριμπ.2 ασ.) πήραν το προβάδισμα ακόμα και με +11 (55-44). Η Λευκάδα προσπάθησε μέχρι και το τελευταίο λεπτό να πλησιάσει ξανά, όμως ο ΟΑΧ κράτησε το προβάδισμα πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα με 67-57.

ΟΑΧ-ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 67-57
Διαιτητές: Χρηστίδης Π.-Ορφανός Ιορδ.-Σιδερής
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 34-35,  55-44, 67-57
ΟΑΧ (Νανάκος): Πρασιανάκη, Θεοδοσουλάκη 3 (1), Λίτσι 12, Παπαδάκη, Α. Βιντσιλαίου 3, Ψυχογιού 8 (2), Μπιν 14, Δασκουλίδου, Ντράμοντ 23 (4), Μπουθ 2, Βιντσιλαίου Σ. 2.
Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Πανούση 12 (2), Πολυμένη, Παπαμιχαήλ 4, Μαρούντα, Πέτροβα, Μπεσάρντ 10, Αντομάκο 17, Τσεσλέκ 14.