«Εγκλώβισε» τον ΠΑΟΚ και συνεχίζει αήττητος ο ΟΑΧ

Μετά τον Παναθηναϊκό και ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ «υποκλίθηκε» στον ΟΑΧ. Τα κορίτσια των Χανιών παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι τους αποδιοργάνωσαν το σύνολο του Μασλαρινού και πήραν τη νίκη με 78-65. Αν και βρέθηκαν πίσω με έναν πόντο στο ημίχρονο (37-36), η εξαιρετική Βιτζηλαίου τράβηξε τις συμπαίκτριες της στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και σε συνδυασμό με την «σφιχτή» άμυνα στα μετόπισθεν ο ΟΑΧ καταφερε να ξεφύγει ακόμα και στο +19 (61-42). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε προσπάθεια για να επιστρέψει στο παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχες, συγκεντρωμένες δεν άφησαν κανένα περιθώριο και έτσι διατήρησαν το αήττητο στο πρωτάθλημα της Α1 εθνικής κατηγορίας Γυναικών.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τον ΟΑΧ να ανοίγει το σκορ αλλά τον ΠΑΟΚ ΚYANAνα… απαντά αμέσως και να περνάει μπροστά με 6-10 μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχες με οδηγό την Ντράμοντ κατάφεραν να ισορροπήσουν 12-12. Ο «δικέφαλος του βορρά» πέρασε και πάλι στο +2, όμως η Λιτση με ½ βολές έφερε και πάλι στο 0 την απόσταση (16-16). Το τρίποντο από την Ντράμοντ έδωσε «αέρα» στα Χανιά 19-16, μια να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με της γηπεδούχες στο +2 (20-18).
Η «αδράνεια» στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου κράτησε στο 22 τον ΑΟΧ. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ με ένα σερί 7-0 πήρε το προβάδισμα με 22-29. Το «στοπ» ήρθε έγκαιρα από τη γραμμή της φιλανθρωπίας,  ενώ η Ντραμοντ μείωσε σε 29-27 και η Μπουθ έγραψε το 30-29. Στο τελευταίο λεπτό όμως οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ανατρέψουν και να πάνε με το προβάδισμα (37-36) στα αποδυτήρια.
Ο ΟΑΧ έκανε εκπληκτική επιστροφή. Ξεκινώντας από την άμυνα κατάφερε να τρέξει ένα σερί 7-0 και να πάρει το προβάδισμα, ενώ με το… «ξέσπασμα» της Βιτζηλαίου στην επίθεση κατάφερε να τον βγάλει στο +13 (54-41). Η διαφορά μάλιστα έφτασε ακόμα και στο +19 (61-42). Το σύνολο του Μασλαρινού προσπάθησε να μειώσει, κάτι το οποίο και κατάφερε, αλλά όχι να πλησιάσει. Έτσι στο τριάντα ο πίνακας έγραψε 61-47.
Η… φόρα του ΟΑΧ συνέχισε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ώθηση του κόσμου που βρέθηκε στο κλειστό των Χανιών αλλά και η ψυχή των παικτριών του Νανάκου αποσυντόνισαν τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, ο οποίος μάταια έκανε την ύστατη προσπάθεια για ανατροπή. Έτσι το ΟΑΧ κάνοντας το παιχνίδι του έφτασε το τρίτο του σερί θετικό αποτέλεσμα (78-65) σε ισάριθμα ματς.

ΟΑΧ-ΠΑΟΚ KYANA 78-65
Διαιτητές: Τσαχάκης-Ραχιώτης-Ορφανός Ιορδ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 36-37, 61-47, 78-65
 ΟΑΧ (Νανάκος): Δερμιτζάκη, Θεοδοσουλάκη 2, Λίτσι 4, Παπαδάκη, Βιντσιλαίου Α. 12, Κουφογιάννη, Ψυχογιού 7, Μπιν 10, Δασκουλίδου, Ντράμοντ 23 (6), Μπουθ 16 (1), Βιντσιλαίου 4.
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Καρλάφτη 7, Λυμουρα 7, Κωτούλα 7, Συρρά 4, Ταρπάγκου 9, Καράκουλα, Τζέλου, Μάλιγκαν 13, Βαιολετάμα 13, Κιλαζίδου 5.