Με το… δεξί ο ΟΦΗ στο ’'Sisat Basketall world Ιnvitation’’

Με νίκη επισφραγίστηκε η πρώτη φιλική αναμέτρηση εκτός συνόρων για τον ΟΦΗ. Το Κρητικό σύνολο κατάφερε να επικρατήσει στην Ταϊλάνδη, της μικτής από το Χονγκ Κονγκ με 86-65 και να μπει με το... δεξί στο τουρνουά του  ‘’Sisat basketall world invitation’’. Οι ‘’μελανόλευκοι’’ μπορεί να μπήκαν νωθρά στο παρκέ, όμως γρήγορα βρήκαν τα πατήματα τους και έφτασαν σχετικά ευκολα στο θετικό αποτέλεσμα.
Το σύνολο του Βασίλη Ράλλη μπορεί να…. άνοιξε τον πινάκα του σκορ με τον Λιανό (3-0) όμως επέτρεψε στην ομάδα από το Χονγκ Κογκ να δώσει εκείνη ρυθμό τα πρώτα λεπτά του ματς και να βγει μπροστά με 5-8. Με ένα τρίποντο από τον Κριθινάκη ο ΟΦΗ… προσπέρασε για  πρώτη φορά (10-8) στο 5’ λεπτό, όμως αντίπαλος του δεν τον άφησε να ξεφύγει  13-16. Το προσωπικό σερί (6-0) του Καραδολάμη έδωσε… αέρα στους Κρητικούς, για να προσθέσει ακόμα ένα καλάθι ο Αγαπιάδης και να γραφτεί έτσι το σκορ δεκαλέπτου (22-16). Οι Κρητικοί κράτησαν το προβάδισμα καθ όλη τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου. Βελτίωσαν την αγωνιστική τους εικόνα και έφτασαν ακόμα και στο +10 (37-27) με 2/2 βολές από τα χέρια του Μποχωρίδη. Έτσι πήγαν με… άνεση στα αποδυτήρια (39-29).
Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε δικαιωματικά στον ΟΦΗ. Οι  Κρητικοί… επέστρεψαν απόλυτα συγκεντρωμένοι και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν να ανοίξουν την… ψαλίδα στο +22 (69-47). Το μόνο που κατάφερε η ομάδα από το Χονγκ Κονγκ ήταν να μειώσει σε 69-49, με δυο εύστοχες βολές στην λήξη της περιόδου. Στην 4η περίοδο ο ΟΦΗ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, ο αντίπαλός του έδειξε να μην μπορεί να τον ακολουθήσει, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +26 δυο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Εν τέλει οι Κρητικοί πανηγύρισαν με 86-65 στην πρεμιέρα τους στο διεθνές τουρνουά. Αύριο (15/9) ο ΟΦΗ θα αγωνιστεί κόντρα στην ομάδα  από το Ιράν, Kalleh BC, στις 10:00 ώρα Ελλάδος.

ΟΦΗ-ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ 86-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 39-29, 69-49, 86-65
ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 10 (2), Μποχωρίδης 8 (1), Κριθινάκης 8 (1), Τσερκιτζόλου 8(2), Καραθωμάς 2, Αγαπιάδης 12 (1τρ, 5 ασ.),  Τασιούδης 8, Καραδολάμης 25 (5), Πετράκης (4 ασ.) Μπουμπάρης 5.