Πάει για ‘’χάλκινο’’ ο ΟΦΗ στο Sisaket Basketball World

Την Kalleh θα αντιμετωπίσει ο ΟΦΗ στον μικρό τελικό του Sisaket Basketball World Invitation. Οι κρητικοί  γνώρισαν την ήττα στον ημιτελικό της διοργάνωσης από την Hi Tech με 82-60 και έτσι θα παλέψουν για το Χάλκινο μετάλλιο απέναντι την ομάδα του Ιράν αύριο (18/9) στις 7:00.
Το σκορ άνοιξαν οι διοργανωτές από τη γραμμή των βολών, ο  Πάλλης όμως έκανε άμεσα το 1-2 μέσα από τη ρακέτα. Ένα σερί  13-0 έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην Hi-Tech τα επόμενα τέσσερα λεπτά που ακολούθησαν. Ο Μποχωρίδης  ‘’ξεκόλλησε’’ τον ΟΦΗ με 2/2 βολές και ο Τασίουδης  δευτερόλεπτα αργότερα σκόραρε από τα 6,75 για το 16-7. Ο Κριθινάκης… μιμήθηκε τον συμπαίκτη του στο 6’, όμως η ομάδα από την Μπανγκόγκ είχε… απάντηση στα δυο διαδοχικά τρίποντα που δέχτηκε. Έτσι η διαφορά άνοιξε και πάλι (25-10). Η περίοδος ολοκληρώθηκε καλάθι του Λιανού, ο οποίος διαμόρφωσε το 25-12.
Η δεύτερη περίοδο ξεκίνησε με σκόρερ τον Κριθινάκη 25-15, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι άνοιξαν στο +12. Έπειτα από οργανωμένη επίθεση των Κρητικών, ο  Καραδολάμης μείωσε σε 27-17. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να κρατήσει τον αντίπαλο του με καλή άμυνα, όμως… μπροστά βρήκε εμπόδιο στο σκοράρισμα, κάτι που δεν βοήθησε στο να μειώσει περαιτέρω. Έτσι 16 η Hi-Tech ξεκίνησε πάλι τους διαδοχικούς πόντους, οι οποίοι άνοιξαν την… ψαλίδα στο 36-19. Η ½ βολές του Αγαπιάδη έκανε το 36-22, ενώ και οι πόντοι που ακολούθησαν για την Ελληνική ομάδα ήταν από την γραμμή των βολών και συγκεκριμένα από το Λιανό για το 38-24. Οι Ταϊλανδέζοι όμως  είπαν την τελευταία τους λέξη στο πρώτο μισό της αναμέτρησης με δυο τρίποντα για το 44-24.
Στο δεύτερο μισό ο ΟΦΗ μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ να μειώσει. Έτσι μετά το 47-24 έτρεξε ένα σερί  πέντε πόντων για το 47-29. Η Hi-Tech όμως για ακόμα μια φορά έμεινε ανεπηρέαστη συνεχίζοντας το δικό της παιχνίδι.  Δυο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της περιόδου, ο Παλλης μείωσε σε 57-45 οι συμπαίκτες του έβγαλαν καλή άμυνα στη φάση που ακολούθησε και ο Κριθινάκης έφερε ακόμα πιο κοντά τον ΟΦΗ (57-45). Όσο δύσκολα σκόραρε η Ελληνική ομάδα όμως, τόσο εύκολα έφταναν στο καλάθι οι γηπεδούχοι, αποτέλεσμα ο πίνακας να γράψει 59-45 στο 30’.
Ο ΟΦΗ έδειξε να μην τα παρατά στην έναρξη της  τελευταίας περιόδου. Πάλεψε για να μειώσει την ‘’ψαλίδα’’,  όμως η ομάδα από την Ταϊλάνδη ήταν αποφασισμένη να περάσει στον τελικό της διοργάνωσης. Έτσι έμεινε συγκεντρωμένη και εν τέλει πήρε τη νίκη με 82-60 και συνάμα εισιτήριο για το ''μεγάλο'' παιχνίδι. Από την άλλη, η ομάδα της Κρήτης θα προσπάθησε να ''πατσίσει'' τα θετικά αποτελέσματα απέναντι στην μοναδική ομάδα που ηττήθηκε, στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης.

HI-TECH BANGOKOK CITY BC-ΟΦΗ 82-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-12, 44-24, 59-45, 82-60
ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 5, Μποχωρίδης 18, Κριθινάκης 9, Καραθωμάς 2, Αγαπιάδης 1, Τασιούδης 4  (1), Πάλλης 12, Καραδολάμης 7, Πετράκης, Μπουμπάρης 2.